Szczepionka na HIV – duży postęp naukowców!

Szczepionka na HIV – czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że naukowcy nie próżnują. Badania nad szczepionką są już niezwykle zaawansowane. Już teraz odbywa się rekrutacja, aby sprawdzić skuteczność szczepionki prewencyjnej. 

Szczepionka na HIV

Jak na swoim profilu Facebook donosi między innymi Dolnośląska Izba Lekarska, prace nad szczepionką prewencyjną przeciw wirusowi HIV wchodzą w decydującą fazę. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja do badania na skuteczność przygotowywanej szczepionki.

Za wszystko odpowiada firma Johnson & Johnson, która niedawno zakończyła wszystkie procedury związane z rekrutacją (tą fazę nazwano IIb). Do badania wybrano 2600 mieszkanek aż pięciu afrykańskich krajów, gdzie wskaźnik zachorowań na HIV w wieku od 18 do 35 lat jest bardzo wysoki.

Szczepionka na HIV – na czym polega fenomen?

Prace nad prototypem szczepionki trwały bardzo długo. Jej działanie pokrótce we wpisie w social mediach jeszcze raz prezentuje Dolnośląska Izba Lekarska, powołując się na źródło pharmatimes:

Badany schemat szczepionek prewencyjnych HIV-1 zawiera immunogeny mozaikowe – cząsteczki zdolne do wywoływania odpowiedzi immunologicznej. Stworzono je przy użyciu genów z wielu różnych podtypów wirusów odpowiedzialnych za pandemię HIV.

Prowadzone test mają za zadanie sprawdzić skuteczność szczepionki, oraz to, czy jest ona bezpieczna podczas ewentualnego zwalczania wirusa. Zapowiada się natomiast, że pierwsze wyniki badań opublikuje się w 2021 roku.

Szczepionka na HIV – ogromne wyzwanie dla światowej medycyny

W całej sprawie testowania szczepionki, głos zabiera również portal politykazdrowotna.com. Cytowane są tam słowa jednego z dyrektorów naukowych firmy Johnson & Johnson zajmującej się tym konkretnym typem szczepienia, Paula Stoffelsa. Mianowicie, mówi on, że prace nad wynalezieniem skutecznej i bezpiecznej metody walki z wirusem HIV to jedno z największych wyzwań w historii dla całej medycyny.

Statystyki dotyczące omawianej choroby są zatrważające. Na całym świecie żyje blisko 40 milionów osób zakażonych wirusem HIV. 

Jednakże HIV największe żniwo zbiera w Afryce. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety w wieku od 15 do 24 lat, zamieszkujące obszary Afryki Subsaharyjskiej. Duża część z nich będzie testowała szczepienia.

źródło zdjęć: medonet.pl, chillzet.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.