Skandal podczas przeszukania? Policjanci rozkazali młodej kobiecie, aby wyjęła tampon

skandal podczas przeszukania

Skandal podczas przeszukania? Policjanci rozkazali młodej kobiecie, aby ta wyjęła tampon w trakcie rewizji osobistej. Całe zajście miejsce miało w Australii, a odpowiedzialni za ten konkretny przypadek byli funkcjonariusze z Sydney. Skargi poszkodowanych „nieobyczajnym zachowaniem” policjantów sprawiły, że rozpoczęto śledztwo. Szybko okazało się, że nie był to jedyny przykład tego typu nadużycia ze strony mundurowych. Z pomocą przychodzi jednak australijskie prawo, które niejako wyjaśnia prawa i obowiązki tamtejszych policjantów podczas przeszukań.

Skandal podczas przeszukania? Policjanci rozkazali młodej kobiecie, aby ta wyjęła tampon w celu rewizji osobistej

Niemały skandal wybuchł w Australii. Wszystko bezpośrednio związane jest z zachowaniem policjantów podczas kontroli osobistych. Podczas jednego z wydawałoby się rutynowych przeszukań, funkcjonariusze od młodej kobiety zażądali, aby ta wyciągnęła swój tampon. O niezwykle niesmacznej i przekraczającej pewne granice sytuacji, natychmiast zrobiło się bardzo głośno.

Jak podaje portal RMF24.pl, do skandalicznych przeszukań miało dochodzić między innymi na festiwalach muzycznych. Opisywana sytuacja nie jest odosobniona, a specjalne śledztwo w tej sprawie wykazało, że naruszeń praw dokonano przy przynajmniej pięciu kontrolach osobistych. Zażalenia złożyć postanowili rodzice poszkodowanych.

ZOBACZ TAKŻE: MŁODY POLAK PODRÓŻUJE PRZEZ CAŁĄ POLSKĘ Z 15-KILOGRAMOWYM KRZYŻEM NA PLECACH. BYŁ JUŻ NA GIEWONCIE, PRZED SOBĄ STAWIA KOLEJNE CELE

Upokorzeń dla młodych kobiet było więcej – innym policjanci kazali zdejmować bieliznę

Wyciągnięcie tamponu, zdjęcie bielizny i pochylanie się, oraz wcześniejsze bulwersujące komentarze na temat wyglądu – mianowicie, właśnie tak były traktowane młode kobiety przez australijskich policjantów.

W związku ze śledztwem w tej sprawie, uznani za winnych funkcjonariusze, muszą przeprosić swoje ofiary. Mało tego – niektórych z nich bezwzględnie zawieszono w czynnościach.

Jak wyjaśnia portal RMF, powołując się między innymi na BBC – rozebranie podczas wykonywania rewizji osobistej w Australii jest możliwe. Muszą temu towarzyszyć jednak odpowiednie warunki i oraz „powaga i pilność okoliczności”. Jak łatwo się domyślić, w omawianych sytuacjach konieczność taka nie nastąpiła.

źródło: RMF24.pl, strona BBC, grafika poglądowa

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.