Setki martwych rekinów na plaży! Zobacz co za to odpowiada

martwe rekiny

Niezwykle przykry widok spotkał miejscową ludność na walijskiej plaży w Burry Port. Oczom tamtejszego społeczeństwa ukazały się setki martwych rekinów. Co odpowiada za apokaliptyczny krajobraz nieżyjących zwierząt wyrzuconych przez wodę? Jest kilka ciekawych teorii, o których piszemy poniżej.

Morze wyrzuciło setki martwych rekinów

Niecodzienny i mrożący krew widok w żyłach można było zaobserwować nad ranem w miejscowości Burry Port. Na tamtejszej plaży ludzie odkryli blisko 100 martwych rekinów z gatunku kolenia pospolitego. Już sam fakt jaka to ryba, wskazuje na możliwą przyczynę niepojącego znaleziska. Rekiny miały różną wielkość, a jak donoszą lokalne media – część z nich była już w stanie rozkładu.

Kolenie pospolite nie są dużymi rybami. Rekordowe osobniki ważą około 9 kilogramów, choć zwykle ich waga nie przekracza 5 kilogramów. Ciekawostką niech będzie fakt, że gatunek ten jest zagrożony wymarciem. Tym bardziej znalezisko u wybrzeży Walii okazuje się bardzo tajemnicze. Tłuszcz z wątroby opisywanego rekina posiada właściwości lecznicze – posiada ogromne pokłady witaminy A. Kolenie żyją nawet do 75 lat, co czyni je jednymi z najdłużej żyjących przedstawicieli gatunku.

Martwe rekiny – przyczyny

Miejscowe media od razu zaczęły spekulacje na temat makabrycznego znaleziska. Podaje się dwie główne przyczyny, dla których morze mogło wyrzucić na ląd tak wiele zwierzęcych ciał. Jednym z powodów mogli być miejscowi rybacy, którzy rekiny złowili przypadkowo. Segregacja łowów mogła trwać tak długo, że zanim niepożądane zwierzęta wpuszczono z powrotem do wody, było za późno i straciły życie. W efekcie po upływie czasu, ciała nieżyjących ryb zostały wyrzucone na ląd.

Jest jeszcze jedna, wydawać by się mogło nawet bardziej prawdopodobna wersja. Miejscowi zauważyli bowiem, że wiele z nieżyjących ryb ma obcięte płetwy. Uchodzą one za przysmak między innymi w Azji, ale też w różnych, nawet europejskich krajach. Wprowadzając w internetowe wyszukiwarki gatunek opisywanej ryby, można natrafić na… przepisy potraw, które sporządza się z kolenia pospolitego.

Mało tego, koleń bywa także używany w medycynie. Wskazuje na to choćby opisywana wcześniej wątroba kolenia, będąca źródłem witamin. Pojawiają się zatem przypuszczenia, że ryba u wybrzeży Walii jest nielegalnie łowiona, a jej szczątki lub odpady – ponownie wrzucane do morza. Sprawa ma być dokładnie zbadana przez miejscowe służby.

źródło zdjęcia: itv.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.