Sanepid przegrywa wszystkie sprawy w sądzie! Kary masowo uchylane

sanepid przegrywa

Sanepid przegrywa wszystkie sprawy w sądzie! Jak się okazuje, kary nakładane przez policję na obywateli w czasie ścisłych obostrzeń były niesłuszne. Bardzo ciekawą statystykę przytacza portal biznes.radiozet.pl. Jak się okazuje, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na dzień 15 stycznia 2021, orzekał w 21 takich sprawach. Wszystkie rozstrzygnięto na korzyść oskarżonych – czyli obywateli. Sprawy dotyczyły między innymi kar za brak maseczek. Jak podaje Radio Zet, spraw jest ponad 100. Wiele wskazuje na to, że wszystkie zakończą się w podobny sposób.

Sanepid przegrywa wszystkie sprawy w sądzie! Kary masowo uchylane, niesamowita statystyka

Powraca głośny temat spraw sądowych dotyczących łamania obostrzeń – tym razem jednak przez obywateli. W ostatnim czasie mówiło się o tym głównie w aspekcie przedsiębiorców, którzy otwierali swoje biznesy. Okazuje się jednak, że w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie ruszyły sprawy pojedynczych obywateli. Co ciekawe, sanepid na razie przegrywa dosłownie wszystko. Wyrok sądu niemal zawsze brzmi tak samo – „działania sanepidu były niezgodne z prawem”.

Na dzień 15 stycznia 2021, w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym orzekano w 21 sprawach – wszystkie wyroki na niekorzyść sanepidu. Ani jednej sprawy nie przegrali obywatele. Na koniec każdej rozprawy zapadało znamienne: „stwierdzono nieważność decyzji”. Wszystko dlatego, że według sądu, kary nie miały umocowania prawnego.

ZOBACZ TAKŻE: WIĘZIENIE ZA ZORGANIZOWANIE IMPREZY? WŁAŚCICIELE WROCŁAWSKICH KLUBÓW, KTÓRE OTWORZYŁY SIĘ PODCZAS PANDEMII, MOGĄ MIEĆ KŁOPOTY! SENSACYJNE WIEŚCI!

W każdym przypadku stwierdzono, że brakowało podstaw do karania ludzi

Większość z 21 rozpatrywanych ostatnio spraw dotyczyła nieprzestrzegania obostrzeń przez osoby indywidualne. Sąd orzekł jednak, że nie było podstaw ku karaniu obywateli. Już teraz można spodziewać się, że podobnie będzie w przypadku walczących o swoje przedsiębiorców.

Jak podkreśla Wojewódzki Sąd Administracyjny, ograniczanie wolności gospodarczej nie jest możliwe za pomocą rozporządzenia. Aby tak się stało, wprowadzony musi być stan wyjątkowy.

źródło: Radio Zet

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.