Rośnie sprzedaż wódki! Ekspert: „to może być efekt 500 plus”

rośnie sprzedaż wódki

W Polsce rośnie sprzedaż wódki! Co ciekawe, tendencja zachowana jest już drugi rok z rzędu. Eksperci uważają, że wszystko może być echem programu 500 plus. Czy takie osądy nie są jednak zbyt pochopnie wyciąganymi wnioskami? Mimo to fakty są takie, że Polacy coraz chętniej sięgają po napoje spirytusowe. 

Rośnie sprzedaż wódki! Czy może mieć na to wpływ program 500 plus?

O tym, że Polacy za kołnierz przeważnie nie wylewają – wie raczej każdy. Większość okazji jest dobra do tego, aby na stole postawić jakikolwiek trunek wysokoprocentowy. Największy zapotrzebowanie na alkohol najczęściej pojawia się jednakże w okolicach świąt. Wtedy, kiedy większość ma wolne i może wspólnie spędzić wolny czas. Jak się jednak okazuje, liczby związane ze sprzedażą alkoholu w Polsce wciąż rosną. Czym jest to spowodowane? Eksperci zwracają uwagę na to, że drugi już z rzędu rok ze znacznym wzrostem sprzedaży napojów spirytusowych może być związany z programem 500 plus.

W pierwszym półroczu Polacy wypili ponad 143 mln litrów mocnego alkoholu

O rewelacjach dotyczących wzrostu sprzedaży alkoholu poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Dane które się tam ukazały, miał opracować Nielsen Polska. Wynika z nich, że pierwsze półrocze tego roku miało przynieść aż ponad 143 mln litrów mocnego alkoholu, który wypili Polacy. Przed rokiem w tym samym okresie, wartość ta była niższa o 6,7 procent!

Gazeta przytacza kolejne dane. Okazuje się, że Polacy na mocny alkohol w pierwszym półroczu 2019 wydali 7,3 mld złotych (prawie 9% więcej niż przed rokiem). Najbardziej pożądanym dobrem jest jednakże wciąż wódka – jej kupiono aż blisko 123 mln litrów. Więcej o 5,3 procent, niżeli w 2018.

Portal biznes.radiozet.pl przytacza słowa Krzysztofa Brzózki, byłego szefa Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uważa on, że za takimi wzrostami mogą stać świadczenia społeczne przyznawane obywatelom. Ma na myśli między innymi 500 plus.

Nie bójmy się mówić o tym, że to może być efekt 500 plus. Gdy gospodarstwa domowe zaspokoiły potrzeby związane z poprawą standardu życia, wydają na konsumpcję, w tym na używki.

ZOBACZ TAKŻE: SAMOLOT BEZ PASAŻERÓW POLECIAŁ DO KRAKOWA! ZAŁOGA O NICH ZAPOMNIAŁA

źródło zdjęcia: wiadomosci.dziennik.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.