Przerażająca kąpiel w jeziorze. 10-latka walczy o życie, jej mózg zaatakowała ameba

przerażająca kąpiel w jeziorze

Przerażająca kąpiel w jeziorze. 10-latka walczy o życie a rodzice są zrozpaczeni. Wszystko przez pierwotniaka Naegleria fowleri, zwanego też potocznie amebą. Właśnie on zaatakował mózg małej dziewczynki, która aktywnie spędzała wolny czas. Niestety, niebywale rzadkie zakażenie jest śmiertelnie niebezpieczne, a w większości przypadków kończy się zgonem. Przed malutką Lily najważniejsze dni w walce o powrót do zdrowia.

Przerażająca kąpiel w jeziorze. Pierwotniak zaatakował mózg 10-latki

To był piękny, słoneczny i ciepły dzień. Nic nie zapowiadało ogromnej tragedii, z jaką niebawem musieli mierzyć się rodzice zaledwie 10-letniej Lily. Dziewczynka kąpała się w jeziorze Whitney – tak jak wiele innych osób tego popołudnia. Wszystko działo się nieopodal Waco w Stanach Zjednoczonych. Niedługo później dziewczynka zaczęła skarżyć się na potworny ból głowy, w wyniku którego nie mogła nawet zasnąć. Objawy się nasilały, pojawiła się także gorączka. Złe samopoczucie się pogarszało, utrudniony stawał się także kontakt z chorym dzieckiem. Rodzice zdecydowali się w końcu na zawiezienie je do szpitala. Po szeregu badań, lekarze w końcu byli w stanie stwierdzić, co tak naprawdę jest odpowiedzialne za stan dziecka. To pierwotniak Naegleria fowleri.

Bardzo groźna dla życia ameba, nikłe szanse na ratunek

Poważne objawy, wskutek których dziecko przewieziono do szpitala, zaczęły się dnia 8 września. Jak dotąd dziewczynka nadal pozostaje w szpitalu pod specjalistyczną opieką lekarzy. Walczy o życie, a rodzice są zrozpaczeni. Odkryty w jej ciele pierwotniak Naegleria fowleri do organizmu miał przedostać się przez nos. Tego typu ameby zazwyczaj spotykane są właśnie w ciepłych, słodkich wodach. Nie inaczej było i tym razem.

Omawiany pierwotniak bardzo często prowadzi do pierwotniakowego zapalenia opon mózgowych i mózgu. Ostre pierwotne zapalenie mózgu jest niezwykle niebezpieczne. Co ciekawe, w latach 60 śmierć w wyniku Naegleria fowleri poniosło 16 młodych pływaków na Czechosłowacji. Wszystko przez to, że w basenie w którym trenowali, woda zawierała te jakże rzadkie ameby.

ZOBACZ TAKŻE: EMERYT SPOD ŚWIDNICY ZADZIWIA – WYCIĄGNĄŁ 5 TON ŚMIECI Z RZEKI

źródło zdjęcia: biospace.com, przekaz-w-usa.blogspot.com

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.