Przemoc seksualna wobec zakonnic – Watykan bada przypadki

Watykan zbada czy przemoc seksualna wobec zakonnic miała lub ma miejsce. Badane będą nadużycia duchownych i między zakonnicami. Same pokrzywdzone mogą zgłaszać przypadki nadużyć.

 

Przemoc seksualna wobec zakonnic – co będzie badane?

W czwartek kardynał Joao Braz de Aviz – prefekt kongregacji do spraw Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – poinformował, że Watykan zbada przypadku nadużyć seksualnych wobec zakonnic. Badane będą zarówno nadużycia ze strony duchownych, jak i przypadki wykorzystywania między zakonnicami. Wszystko dzieje się przez ostatnie zgłoszenia – w jednej z kongregacji zgłoszono aż dziewięć przypadków nadużyć. Do tej pory zjawisko to było ukrywane.

 

Tuszowanie przestępstw w Watykanie

Temat przemocy seksualnej stosowanej na zakonnicach jest ostatnio coraz częściej poruszany. Pod lupę będą wzięte nie tylko kwestie przemocy wobec zakonnic w sferze seksualnej, ale także nadużywania władzy ze strony ludzi Kościoła. Z założenia ofiarom ma być udzielone wsparcie terapeutyczne i prawne. Oprócz tego planowane jest uświadamianie kobiet w kwestii godności i praw jako człowieka. Sam Papież Franciszek w jednej z rozmów z dziennikarzami przyznaje, że w Kościele istnieje problem przemocy wobec kobiet.

 

Zgłoszenia zakonnic

W listopadzie 2019 roku Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych apelowała do zakonnic, żeby zgłaszały przypadki nadużyć, których ofiarami padły. Z założenia zakonnice proszone były o zgłaszanie tych przypadków do władz kościelnych i cywilnych. Wszystko spowodowane było zgłaszanymi wcześniej przypadkami przemocy seksualnej w murach zakonów.

 

Katolicy na świecie

Szacuje się, że na świecie żyje ponad 1 miliard 250 milionów katolików. Stanowi to 17,7% ludności świata. W Europie katolicy stanowią 39,9%. Zgodnie ze statystykami, w Polsce w murach zakonnych żyje około 30 tysięcy zakonnic. Z kolei wszystkich konsekrowanych jest na świecie około 950 tysięcy. Siostry zakonne pracują jako katechetki, nauczycielki i wychowawczynie, w służbie zdrowia jako pielęgniarki lub lekarki, w zakładach i ośrodkach, a także w wolnych zawodach. Zdarza się, że zajmują się poradnictwem psychologicznym, rodzinnym, a czasem też prowadzą rekolekcje. Ponadto siostry zakonne prowadzą własną działalność. Prowadzą m.in. szkoły i przedszkola, internaty, domy dziecka, okna życia, domy opieki dla dzieci czy dorosłych.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.