Powrót zapomnianej choroby! Coraz więcej przypadków, jakie ma objawy?

to ma się wydarzyć już dziś

Powrót zapomnianej choroby stał się faktem! W Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków szkarlatyny. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przytacza niepokojące statystyki. Najczęściej chorują przede wszystkim dzieci w przedszkolach i szkołach. Co wiadomo o szkarlatynie? Jakie są jej objawy? Czy choroba jest niebezpieczna? Szczegóły poniżej!

Powrót zapomnianej choroby! Coraz więcej przypadków, jakie ma objawy? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego alarmuje

Alarmujące doniesienia publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. O wszystkim pisze Gazeta Wyborcza oraz powołujący się na nią portal twojezdrowie.rmf24.pl. Jak się okazuje, w Polsce odnotowuje się niepokojącą ilość zakażeń szkarlatyną. Tylko do połowy grudnia szkarlatyną miało zarazić się aż ponad 11 tysięcy osób. Najczęściej chorują przede wszystkim dzieci zarówno w przedszkolach, jak i w szkołach.

Jak czytamy w serwisie Twoje Zdrowie radia RMF – „Szkarlatyna (płonica) to choroba bakteryjna, spowodowana przez zakażenie paciorkowcami”. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Podobnie w przypadku przedmiotów i pokarmów zakażonych przez chorego – wtedy najłatwiej się zarazić. Tak jak wcześniej wspominano, chorują głównie dzieci, dorośli rzadziej.

ZOBACZ TAKŻE: Tak wyglądają paczki dla pracowników Żabki. Co jest w środku? Zawartość robi wrażenie! [WIDEO]

Szkarlatyna – objawy. Na te dolegliwości należy zwrócić największą uwagę

Szkarlatyna wyróżnia się dość charakterystycznymi objawami – lekarze nie mają większych problemów aby stwierdzić tę chorobę. Do najczęściej występujących zalicza się: ból głowy, silny ból gardła, ból gardła podczas połykania, zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, wysoka gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, powiększone węzły chłonne szyjne przednie i ból przy ich dotyku. Do tego należy doliczyć biały nalot na języku oraz najbardziej charakterystyczne wybroczyny – czyli czerwone plamki na błonie śluzowej podniebienia.

Portal Twoje Zdrowie dodaje, że:

Szkarlatynie zwykle towarzyszy wysypkadrobnoplamista (jak po uderzeniu skóry drobną szczoteczką).

To właśnie wysypka najbardziej ułatwia rozpoznanie choroby. Najlepiej widoczna jest na pośladkach, w okolicach pachowych oraz w okolicach pachwinowych. Przy okazji dodaje się, że skóra w tych miejscach staje się szorstka.

Leczenie szkarlatyny

W domowych warunkach szkarlatynę leczy się antybiotykiem i lekami na zbicie gorączki. Jeżeli występują jednak poważniejsze dolegliwości, chorzy – głównie dzieci – kierowane są do szpitala.

źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.