Ponad 400 złotych za niedopałek rzucony na ulicy! Strzeż się

Ponad 400 złotych za niedopałek rzucony na ulicy? To może okazać się przekleństwem dla wszystkich palaczy, którzy niedopałkami zaśmiecają chodniki, ulice, parki czy wszelkie inne tereny przestrzeni publicznej. Na radykalne stawki zdecydował się rząd Nadrenii Północnej-Westfalii. Czy podobne kary powinno wprowadzić się w Polsce?

Ponad 400 złotych za niedopałek

Więcej niż 400 złotych za niedopałek rzucony na ulicę? Ta kwota może przerażać i sprawić, że planie papierosów okaże się jeszcze bardziej kosztowne niż dotychczas. Wszystko jednak zależy od kultury osobistej człowieka a także tego, czy szanuje środowisko i jest świadomy zagrożeń wynikających z jego zanieczyszczania. Nie da się bowiem ukryć, że niemal każdego dnia na ulicy mija się osoby, które po wypaleniu papierosa, jego resztkę rzucają gdziekolwiek – pod nogi na chodnik, na trawę, na ulicę jadąc autem. Widok ten jest niezmiernie irytujący i przykry.

Wojnę opisywanemu procederowi postanowiły wypowiedzieć Niemcy. Od teraz, w Nadrenii Północnej-Westfalii obowiązuje nowy cennik kar nakładanych za zaśmiecanie środowiska. Ma to za zadnie sprawić, aby społeczeństwo poszanowało przestrzeń publiczną i zaprzestało wyrzucania śmieci gdzie popadnie. Nawet tych najmniejszych.

Ogromne koszty sprzątania

Ponad 400 złotych za niedopałek rzucony na ulicy to nic innego, jak kary zaczynające od 100 Euro, które wprowadzili nasi zachodni sąsiedzi. Do tej pory kary miały wynosić od 10 do 25 Euro, co zupełnie nie skutkowało. Tak niewielka kwota grzywny sprawiała, że ludzie nawet nie zastanawiali się, czy robią źle. Tym razem ma być inaczej, a odpowiedzialne za wprowadzenie tak sporych mandatów jest ministerstwo środowiska Nadrenii Północnej Westfalii.

Niemieckie władze, warunkując swoje nowe rozporządzenia, podały ile najczęściej wynoszą koszty sprzątania po niczego nieświadomym społeczeństwie. Usunięcie dzikich wysypisk w opisywanym regionie, wyniosło ostatnio mniej więcej 7 milionów Euro. Tyle samo pieniędzy na oczyszczanie dróg i autostrad muszą wydawać drogowcy. Kary spotkają również tych, którzy dosłownie pod swoja własne nogi wyrzucają zużyte opakowania, odpady z tworzyw sztucznych i tym podobne. 

Z kolei firmy, które nielegalnie pozbywają się odpadów, mogą być zobowiązane do zapłaty kary o wysokości nawet 50 tysięcy Euro.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.