Polski test na COVID-19 wchodzi na rynek. Dokładny wynik w 6 minut

polski test na covid-19

Polski test na COVID-19 wchodzi na rynek! Jak zapewniają producenci, dokładny rezultat badania ma być dostępny już po upływie 6 minut. To może okazać się milowym krokiem w walce z epidemią koronawirusa, która wydaje się znów nabierać rozpędu. Za wszystko odpowiedzialna jest firma SensDx. Najważniejsze jest to, że testu dokonywać będzie można poza laboratorium, jednakże jego czułość nie powinna odbiegać od testu genetycznego. Poza COVID-19, innowacyjny test ma wykrywać także grypę. Ile będzie kosztować szybki, miarodajny test polskiej produkcji?

Polski test na COVID-19 wchodzi na rynek. Ma dawać miarodajny wynik już w 6 minut

Czy nowy, polski test na COVID-19 okaże się przełomowy w walce z epidemią? Firma SensDx zapewnia, że właśnie tak może się stać za sprawą ich wynalazku, nad którym prace mają trwać już od samego początku epidemii koronawirusa. Kluczem do sukcesu ma być szybka i skuteczna diagnostyka. To właśnie ona odgrywa kluczową rolę w kontekście rozprzestrzeniania się wirusa.

Test od SensDx ma być lepszy od testów genetycznych i serologicznych. Od tych pierwszych jest nieporównywalnie szybszy (na genetyczny trzeba czekać czasami nawet 3 dni), natomiast od drugich – według producenta – zdecydowanie bardziej dokładny. Poza tym, niezaprzeczalnym atutem nowego testu jest fakt, że można go będzie wykonać poza laboratorium.

Na portalu aptekarski.com, można przeczytać:

Pozwoli na szybką diagnostykę pacjentów m.in. na lotniskach, w ratownictwie medycznym, w przychodniach, aptekach lub przy przejazdach przez punkty kontroli. Umożliwiając szybką i skuteczną identyfikację chorych osób rozwiązanie SensDx ma szansę pomóc opanować epidemię.

ZOBACZ TAKŻE: JAPOŃCZYCY BUDUJĄ POTĘŻNEGO ROBOTA – 20 METRÓW WYSOKOŚCI I 25 TON WAGI. W SIECI POJAWIŁY SIĘ PIERWSZE NAGRANIA Z PRÓBY CHODZENIA GIGANTA. ZOBACZ WIDEO!

Badania potwierdzają wysoką skuteczność testów. Ile będą kosztować i kiedy będzie można je nabywać?

Testy polskiej firmy niezależnym badaniom poddali między innymi uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak podaje portal aptekarski.com, ich skuteczność okazała się naprawdę wysoka:

[…] badania niezależne naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (30 dodatnich i 30 ujemnych próbek), wykazały 90 proc. dodatniej zgodności (czułości) oraz 97 proc. ujemnej zgodności (specyficzność).

Pierwsze testy do około 200 klinik, mają trafić już za kilka tygodni. Jaka będzie natomiast ich cena? Początkowo mówi się o 200 lub 250 złotych. Jednakże, już teraz zapowiada się, jakoby dana cena miała spadać wraz ze wzrostem popularności rzeczonego testu. Celem producenta jest, aby finalnie cena testu nie przekraczała granicy 100 złotych. Tutaj warto zauważyć, że za test genetyczny trzeba zapłacić około 500 złotych.

źródło: aptekarski.com

źródło: sensdx.eu

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.