Polski rząd proponuje czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele – o których województwach mowa?

Zakaz handlu w niedziele

Z powodu agresji Rosji na Ukrainę, setki tysięcy Ukraińców chce uciec przed wojną i schronić się w Polsce. W związku z ogromnym napływem uchodźców do naszego kraju, rząd planuje wprowadzić czasowe zniesienie handlu w niedziele w województwach lubelskim i podkarpackim. 

Zakaz handlu w niedziele

W 2018 roku wprowadzono w naszym kraju zakaz handlu w niedziele. Z biegiem czasu przepisy zaostrzono, aż ostatecznie 1 lutego 2022 roku wprowadzono najostrzejsze do tej pory przepisy. Zmiany spowodowane były obchodzeniem prawa przez właścicieli sklepów. Ogłaszali się bowiem punktami pocztowymi, które w niedziele rzeczywiście mogą być otwarte. Ostatecznie od 1 lutego punkty świadczące usługi pocztowe mogą handlować, jeśli przychody z działalności pocztowej przekraczają 40%.

ZOBACZ TAKŻE: SKLEPY PRÓBUJĄ OBEJŚĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ – NOWY SPOSÓB

Polski rząd proponuje czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele

Z najnowszych doniesień ONZ wynika, że blisko 500 tys. uchodźców opuściło Ukrainę. Część z nich to osoby chcące znaleźć schronienie i pomoc w Polsce. W związku z napływem Ukraińców do naszego kraju oraz wzmożonymi czynnościami dotyczącymi pomocy uchodźcom, rząd planuje znieść zakaz handlu w niedziele. Na ten moment mowa jedynie o dwóch województwach, znajdujących się przy granicy, mianowicie podkarpackim i lubelskim.

O zmiany dotyczące zakazu handlu w niedziele zaapelowała minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, która o sprawie rozmawiała z Głównym Inspektorem Pracy – Katarzyną Łażewską-Hrycko.

„Na ten moment możliwość działania sklepów w niedziele dotyczy woj. lubelskiego i podkarpackiego. Zmienimy przepisy dotyczące handlu w niedziele w taki sposób, aby niepotrzebne było powołanie się na klauzulę generalną” – powiedział podczas konferencji Piotr Müller, rzecznik rządu.

Piotr Müller dodał również, że przepisy w najbliższym czasie zostaną zmienione.

„Na ten moment można spokojnie powiedzieć, że dotyczy to woj. lubelskiego i podkarpackiego. Lada moment przepisy będą uregulowane, by nie było żadnych wątpliwości” – dodał Müller.

 

źródło: businessinsider.com.pl, zdjęcie – unsplash.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.