Co oznaczają litery na rosyjskich czołgach i pojazdach wojskowych? Już wiadomo!

to rosjanie robią

Co oznaczają litery na rosyjskich czołgach i pojazdach wojskowych? Na licznych nagraniach, które publikuje się w sieci, widać rosyjski sprzęt bojowy – mowa konkretnie o czołach i pojazdach opancerzonych. Wszystkie z nich mają namalowane białą farbą charakterystyczne litery. Od samego początku inwazji na Ukrainę, wszyscy zastanawiali się, czym tak naprawdę one są i co oznaczają. Teraz wszystko się wyjaśnia. Jak podaje RMF24.pl – Ukraińska Gwardia Narodowa rozwiązała nurtującą zagadkę.

Co oznaczają litery na rosyjskich czołgach i pojazdach wojskowych? Już wszystko jasne!

Od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, bardzo dużo mówi się o czołgach i pojazdach opancerzonych Rosjan. Mianowicie, każda z maszyn, jakimi dysponują, ma namalowaną białą farbą charakterystyczną literę. Takowe oznaczenia są nietypowe i nigdy wcześniej nie były widziane ani używane. Zagadka jednak powoli się wyjaśnia. Jak podaje RMF24.pl, Ukraińska Gwardia Narodowa w końcu odkryła, czym tak właściwie są białe oznaczenia na rosyjskim sprzęcie bojowym.

Do ustalenia tego, co oznaczają poszczególne oznaczenia w postaci liter namalowanych na maszynach białą farbą, przyczyniły się między innymi przesłuchania rosyjskich jeńców wojennych. Duży wkład w rozwikłanie zagadki miały także służby wywiadu.

RMF24.pl opierając się na doniesieniach Ukraińskiej Gwardii Narodowej podaje, że litera „Z” wpisana w kwadrat, którą można zobaczyć między innymi na czołgach, wozach opancerzonych, wyrzutniach rakiet itp. oznacza, iż takowy pojazd pochodzi ze składu sił, które nacierają z Krymu. To jednak nie koniec, bo oznaczeń jest jeszcze więcej. Co dokładnie oznaczają?

ZOBACZ TAKŻE: CHERSOŃSCY ROMOWIE UKRADLI ROSYJSKIM ŻOŁNIERZOM CZOŁG? INFORMACJE UDOSTĘPNIŁ SAM PREZYDENT ANDRZEJ DUDA, A TERAZ W SIECI POJAWIŁO SIĘ NAGRANIE! [WIDEO]

Litery na rosyjskich czołach – O, V, X, A oraz Z i Z w kwadracie

Jak można było zauważyć na materiałach dostępnych w sieci, oprócz Z i Z w kwadracie, pojazdy oznaczane były jeszcze literami O, V, X oraz A. Co oznaczają poszczególne z nich?

„O” mają nosić pojazdy, które operują z terenów Białorusi. „V” to nic innego, jak oznaczenie piechoty morskiej. Litera „A” ma oznaczać siły specjalne, natomiast „X” – gwardię czeczeńską. Wcześniej wspominano o „Z” wpisanym w kwadrat. Natomiast sama litera bez kwadratu oznacza, że pojazdy należą do sił wschodnich, które nacierają z Donbasu.

źródło: RMF24.pl

źródło zdjęcia: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.