Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Komentarz prezydenta

polska przekaże ukrainie

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29 – to już pewne. Do całej sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda. Przyznał, że samoloty trafią na Ukrainę już w najbliższych dniach. Na początek ukraińska armia dostanie 4 migi, kolejne natomiast będą sukcesywnie przygotowywane i przekazywane w późniejszym terminie. Szczegóły poniżej.

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Komentarz prezydenta

Polska zdecydowała się przekazać Ukrainie 4 myśliwce MiG-29. Decyzję tę podjęto w ramach pomocy dla Ukrainy w związku z trwającym konfliktem z Rosją. O wszystkim mówiło się już od kilku dni, ale informacje dopiero teraz znalazły oficjalne potwierdzenie, a temat podjął nawet sam prezydent Andrzej Duda. Jego słowa czytamy w RMF24.pl:

W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty w pełnej sprawności, pozostałe są serwisowane, przygotowywane i pewnie będą sukcesywnie przekazywane. Taka decyzja została najpierw podjęta przez nas wspólnie na poziomie najwyższych władz krajowych, następnie rząd podjął w tej kwestii specjalną uchwałę.

Prezydent Andrzej Duda ponadto przyznał, że choć samoloty są sprawne – są to z pewnością ich ostatnie lata funkcjonowania. Andrzej Duda dodał:

Myśliwce, które dzisiaj są w stanie bez żadnego dodatkowego przeszkolenia obsługiwać piloci ukraińscy. Będziemy sukcesywnie przekazywali je do dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy.

ZOBACZ TAKŻE: Pentagon publikuje nagrania! To stało się nad Morzem Czarnym [WIDEO]

Decyzja ta wywołała mieszane reakcje w Polsce

Jak można zauważyć w sieci – patrząc choćby na komentarze w mediach społecznościowych – decyzja o przekazaniu myśliwców nie wszystkim się spodobała. Niektórzy uważają, że przekazanie myśliwców Ukrainie jest dobrą decyzją, ponieważ Ukraina jest naszym sojusznikiem i potrzebuje wsparcia w walce z Rosją. Inni z kolei krytykują decyzję rządu, argumentując, że Polska powinna skupić się na wzmocnieniu swoich sił zbrojnych, a nie przekazywać sprzęt innym krajom.

RMF24.pl informuje jednak, iż prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wyprodukowane w ZSRR myśliwce mają zostać zastąpione koreańskimi samolotami FA-50 i amerykańskimi F-35.

źródło: RMF24.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.