Plaga jadowitych pająków w Polsce! We Wrocławiu dezynsekcja osiedla

plaga jadowitych pająków

Plaga jadowitych pająków w Polsce! Jak podaje portal RMF24.pl, w samym Wrocławiu dezynsekcji poddano kilka bloków na jednym z tamtejszych dużych osiedli. Właśnie tam, już w połowie zeszłego miesiąca, lokatorzy zwrócili uwagę na częste występowanie groźnego kolczaka zbrojnego. To jeden z niewielu jadowitych pająków, które występują w Polsce. Zaniepokojeni mieszkańcu bloków na wrocławskim Gaju o wszystkim powiadomili zarządcę budynków. Podjęto zdecydowane działania, gdyż ugryzienie kolczaka może okazać się naprawdę bardzo niebezpieczne w skutkach.

Plaga jadowitych pająków w Polsce! Problem na jednym z wrocławskich osiedli – trwa dezynsekcja

Jadowite pająki w Polsce? Choć brzmi to jak abstrakcja, fakty są takie, że niebezpieczne dla zdrowia pajęczaki występują także w naszym kraju. Przekonali się o tym ostatnio wrocławianie. Właśnie na tamtejszym Gaju, mieszkańcy zaobserwowali niepokojące zjawisko. W zamieszkałych terenach rozprzestrzenił się kolczak zbrojny, a więc jeden z najbardziej znanych jadowitych pająków, które występują w Polsce.

Jak podaje portal RMF24.pl, pierwsze sygnały o obecności kolczaka zbrojnego na Gaju, pojawiły się już w połowie minionego miesiąca. Zarządca budynków podjął decyzję o niezwłocznej dezynsekcji. Nią objęte zostały piwnice, garaże, komory śmietnikowe i klatki schodowe – bo właśnie tam spotykano niebezpiecznego pająka. Pada podejrzenie, że na tereny miejskie mógł przybyć z lasu, na przykład w samochodzie jednego z mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: CHCIAŁ OPŁACIĆ GRZYWNĘ GROSZÓWKAMI – KASJERKI Z SĄDU ODMÓWIŁY PRZYJĘCIA TAKICH PIENIĘDZY. SPOŁECZEŃSTWO PODZIELONE – „PIENIĄDZ TO PIENIĄDZ”

Ugryzienie kolczaka zbrojnego – co może grozić po bliskim spotkaniu z tym pająkiem?

Dlaczego kolczaki zbrojne tak właściwie są niebezpieczne dla ludzi? Okazuje się bowiem, że to jeden z nielicznych pająków w naszym kraju, które naprawdę potrafią zaszkodzić człowiekowi.

Ugryzienie kolczaka zbrojnego może powodować nawet objawy wskazujące na zatrucie. Dyskomfort z kolei występuje czasami nawet dwa tygodnie. Samo ugryzienie jest bolesne, a miejsce w którym pająk zadał ranę – piekące. Powstaje na nim także stan zapalny. Co istotne – jad kolczaków zawiera uśmiercający inne owady hemolizyny. Choć zdrowy człowiek nie w teorii nie powinien obawiać się o swoje życie po ugryzieniu, następstwem bliskiego spotkania z pająkiem są: ogólne osłabienie i dreszcze, a także przede wszystkim uciążliwy i długotrwały ból.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.