Pierwszy przypadek już w Europie? Chorzy wymiotują krwią

nowe informacje o asteroidzie

Pierwszy przypadek już w Europie? Znów bardzo głośno jest o chorobie Marburga. Wysoko śmiertelne schorzenie wywoływane wirusem o tej samej nazwie jest bardzo niebezpieczne. Portal o2.pl podaje, że na terenie Hiszpanii doszło pierwszego potwierdzonego przypadku choroby Marburga. Co o niej wiadomo i jakie ma objawy? Szczegóły poniżej.

Pierwszy przypadek już w Europie? Chorzy wymiotują krwią

Choroba Marburga, nazywana również gorączką Marburg, to rzadka choroba zakaźna, którą wywołuje wirus Marburg. Wirus ten został odkryty w 1967 roku, po tym jak wybuchła epidemia choroby w niemieckim mieście Marburgu. Choroba Marburga jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do ciężkich powikłań i śmierci.

Nie tak dawno głośno było o wybuchu ogniska choroby w Afryce. Wirus zaatakował w Gwinei Równikowej, a śmierć w wyniku zakażenia poniosło przynajmniej 9 osób. Wszystkie z nich miały przebywać na jednym pogrzebie. Pierwsze potwierdzone próbki z obecnością wirusa pochodzą z 7 lutego. Wykryto go w prowincji Kié-Ntem. Teraz okazuje się, że wirus dotarł do Europy. Zdaniem o2.pl, pierwszy potwierdzony przypadek choroby Marburga wykryto w Hiszpanii. Zakażona osoba przyjechała właśnie z Gwinei Równikowej. Serwis o2.pl podaje, że zakażony ma 34 lata. Pacjenta z prywatnej placówki medycznej przeniesiono do Szpitala La Fe w Walencji w środkowo-wschodniej Hiszpanii. Według WHO, śmiertelność wirusa Marburga sięga nawet do 88%.

ZOBACZ TAKŻE: O tej funkcji Facebooka nie wiecie! Tak sprawdzisz, kto cię odrzucił ze znajomych

Objawy choroby Marburga – jak rozpoznać zakażenie?

Objawy choroby Marburga są podobne do objawów choroby Ebola. Należą do nich gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, nudności i wymioty oraz biegunka. W ciężkich przypadkach choroby mogą wystąpić poważne powikłania, takie jak niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, krwawienie z jam ciała oraz zaburzenia neurologiczne.

Choroba Marburga wywołuje wirus, który przenosi się na człowieka z zakażonych zwierząt, takich jak małpy lub nietoperze owocowe. Wirus przenosi się również przez kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonej osoby.

Co ważne, nie ma specyficznych leków na chorobę Marburga. Leczenie polega na łagodzeniu objawów choroby i zapobieganiu powikłaniom. Chorzy na chorobę Marburga są izolowani od innych pacjentów i personelu medycznego, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania choroby. Wirusa Marburga uważa się za jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie.