Pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem? Nowe informacje

pierwszeństwo dla pieszych

Pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem? W sieci pojawiły się nowe informacje, dotyczące tego kontrowersyjnego przepisu. Rządzący prawdopodobnie nie zdecydują się na tak drastyczną zmianę w kodeksie ruchu drogowego. Z ulgą odetchnąć mogą kierowcy, jednakże nadal w okolicach „pasów” będą musieli zachowywać maksimum ostrożności. Zmiany w przepisach mają ostatecznie nastąpić, ale nie będą tak drastyczne, jak wcześniej zapowiadano.

Pierwszeństwo dla pieszych jeszcze przed przejściem? Nowe informacje dotyczące kontrowersyjnych przepisów

Jakiś czas temu w polskich mediach gruchnęła wiadomość o nowym pomyśle rządzących. Wszystko dotyczyło pieszych i ich ewentualnego pierwszeństwa – jednakże nie w momencie, gdy są na przejściu dla pieszych, a sytuacji, gdy dopiero się do niego zbliżają. Wielu kierowców uznało to za nonsens. Ich zdaniem wprowadzenie takich zmian przyczyniłoby się jedynie do wzrostu liczby wypadków i sytuacji skrajnie niebezpiecznych.

Teraz, jak donosi portal motocaina.pl, rządzący prawdopodobnie wycofają się z tak drastycznych zmian. Nie oznacza to jednak, że kierowcy będą mogli bezkarnie rozpędzać się w bezpośredniej bliskości przejść dla pieszych. Według zapowiedzi nowych przepisów, pierwszeństwo będą mieli piesi, którzy już znaleźli się na przejściu, lub dopiero na nie wchodzą. Przepis nie będzie jednak dotyczył osób, które dopiero zbliżają się do „zebry”.

ZOBACZ TAKŻE: SZYKUJE SIĘ NOWA EPIDEMIA? NIEPOKOJĄCE GŁOSY DOCHODZĄ Z CHIN. W TAMTEJSZYCH SZPITALACH ZDIAGNOZOWANO NOWE PRZYPADKI DŻUMY. WŁADZE WYDAŁY ALERT TRZECIEGO STOPNIA!

Kierowcy nadal zobowiązani będą do zachowania szczególnej ostrożności, ale to samo dotyczy pieszych

Portal motocaina.pl przytoczył konkretne zapisy, które mają mówić o nowych przepisach. Jak słusznie zauważono, dokonano w nich kosmetycznych zmian. Tym samym rewolucja, o której dużo mówiło się wcześniej, prawdopodobnie nie dojdzie do skutku. Wspomniane przepisy cytujemy poniżej:

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Oraz zapis odnoszący się już bezpośrednio do kierujących:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

źródło: motocaina.pl