Pielęgnacja twarzy zimą – jak chronić naszą cerę przed zimą?

Zimą w naszym kraju panują warunki, które dla naszej skóry nie są korzystne. Wiele z nas ma problemy skórne wraz z pojawieniem się pierwszych mrozów. Jak chronić naszą cerę i jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy zimą?

 

Co się dzieje ze skórą zimą?

Zimą, kiedy nasza skóra jest wystawiona na działanie niskich temperatur, może się buntować. Do najczęstszych objawów należą łuszczenie, przesuszenie i ściąganie skóry. Suche powietrze, mróz i wiatr sprawiają, że skóra staje się sucha i szorstka. Co robić żeby temu zapobiec?

Pielęgnacja twarzy zimą

Po pierwsze, używaj kosmetyków dostosowanych do pory roku. Obserwuj swoją skórę i staraj się wybierać kosmetyki dedykowane do używania zimą. Podstawą jest dobry krem. Najlepszy będzie taki, który zawiera substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, antyoksydanty i łagodzi podrażnienia.

Po drugie zrezygnuj z mydła, ponieważ większość z nich wysusza skórę. Twarz możesz oczyszczać za pomocą płynu micelarnego o konsystencji wody.

Po trzecie, nie zapominaj, że twarz to także usta, dlatego zimą zadbaj również o nawilżenie ust. Wystarczy, że nałożysz na niego błyszczyk lub balsam do ust. Niemniej jednak, aby intensywnie nawilżać usta, smaruj je również na noc.

Jak dbać o skórę zimą?

Wybierz odpowiedni krem dla swojej cery. Do skóry suchej najlepszy jest gęsty krem. Z kolei do tłustej lub mieszanej poleca się emulsje lub kremy lekkie. Oprócz tego dobrze jest zamienić żel do mycia twarzy na preparat myjący o konsystencji mleczka lub kremu. Nie zapominaj, że zimą, w mroźne dni, słońce bywa mocne. Dlatego przed wyjściem z domu stosuj na twarz krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Jeżeli skóra jest bardzo wysuszona, piecze i swędzi, możesz ją posmarować na noc olejem. Zapobiegniesz tym ucieczce wody. Wystarczy, że nałożysz na twarz krem, a następnie wmasujesz kilka kropli oleju (np. arganowego, jojoba lub lnianego).

Czego nie robić zimą?

Są czynności, które są problematyczne dla twarzy zimą. Po pierwsze unikaj pilingów gruboziarnistych, ponieważ niszczą one naturalną barierę ochronną skóry. Oprócz tego unikaj gorących kąpieli. Zbyt długi kontakt skóry z wodą sprawi, że zniszczeniu ulegnie płaszcz ochronny skóry.

Podsumowując, zima to dobry czas żeby zadbać o skórę i wykonać np. zabiegi złuszczające. Zaplanowane na zimę i przeprowadzone zabiegi pozwolą cieszyć się gładką skórą wiosną.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.