Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy – powodem antysemickie wypowiedzi

Ojciec Rydzyk z zakazem

Ojciec Tadeusz Rydzyk z zakazem odprawiania mszy w zachodniej Kanadzie. Dokładniej mowa o archidiecezji Edmonton i podległych jej parafiach. Powodem zakazu są antysemickie wypowiedzi, brak tolerancji i kontrowersyjne opinie. 

Ojciec Rydzyk z zakazem odprawiania mszy

Arcybiskup Richard Smith podjął decyzję dotyczącą zakazu odprawiania mszy oraz uroczystości kościelnych w archidiecezji Edmonton i podlegających jej parafiach w zachodniej części Kanady przez Tadeusza Rydzyka. Łącznie jest to 5 jurysdykcji kościelnych – Diecezji Calgary, Diecezji św. Pawła, Archidiecezji Grouard-McLennan, Diecezji Mackenzie-Fort Smith i ukraińskiej katolickiej eparchii Edmonton. Co więcej, zakaz obejmuje także brak możliwości organizowania spotkań na terenie parafii.

Powodem zakazu są nieakceptowalne przez wiele osób zachowania duchownego. Mowa tutaj przede wszystkim o braku tolerancji, kontrowersyjnych opiniach, antysemickich i ksenofobicznycg wypowiedziach oraz politycznych powiązaniach. Zwrócono także uwagę na charakter telewizji i radia, które prowadzi oraz zyski, jakie czerpie z prowadzenia różnych interesów. Tamtejszych parafian oburzyła również wypowiedź Rydzyka na temat Grety Thunberg. Ojciec Tadeusz nazwał ją „dzieckiem, które ma się uczyć, a nie manipulować innymi dziećmi”. To ważna decyzja, ponieważ Tadeusz Rydzyk otrzymuje od kanadyjskiej diecezji około 300 tys. zł dolarów kanadyjskich rocznie. 

Na przesłanie nienawiści i rozpowszechniane podziałów przez Rydzyka i jego Radio Maryja nie ma miejsca w naszych wspólnotach katolickich i polsko-kanadyjskich. Nie odzwierciedlają one naszych wspólnych wartości i należy im się sprzeciwiać – poinformował kanadyjski polityk polskiego pochodzenia, Thomas Lukaszuk.


ZOBACZ TAKŻE: POŻAR PRZED RADIEM MARYJA – MĘŻCZYZNA CELOWO PODPALIŁ SWÓJ SAMOCHÓD

Co ciekawe, pod koniec 2019 roku papież Franciszek otrzymał petycję od Thomasa Lukaszuka. Pismo dotyczyło ukrócenia politycznej działalności Rydzyka. Warto zauważyć, że podpisało się pod nią ponad 200 tys. osób.

Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele katolickim – czytamy w petycji.

źródło: gazeta.pl, tvn24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.