Od stycznia ważne zmiany przy wystawianiu faktur! Sprawdź zasady

Od stycznia 2020 roku szykują się zmiany związane z wystawianiem faktur. Mianowicie, bez numeru NIP nabywcy, wystawienie jej będzie niemożliwe. Już podczas zakupów muszą podjąć decyzję czy realizują je jako osoba prywatna czy jako przedsiębiorca. Wszystko, aby między innymi zapobiec wyłudzeniom VAT. 

Jakie zmiany w 2020?

Okazuje się, że już od stycznia 2020 roku zasady wystawiania faktur do paragonów fiskalnych ulegną zmianie. Dostaniesz je tylko wtedy, kiedy na paragonie będzie numer identyfikujący nabywce. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że sprzedawca wystawi fakturę nabywcy, w oparciu o numer identyfikujący znajdujący się na dokumencie potwierdzającym sprzedaż.

Zmiana ustawy – związek z VAT

Nowe zasady dotyczące wystawiania faktur mają związek z nowelizacją art. 106b ustawy o VAT. Nie będzie dotyczyło to taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Jak podają media, jeżeli dojdzie do naruszenia i wystawienia faktury do paragonu, który nie miał numeru NIP – zostaną nałożone surowe sankcje. Czyli nabywca będzie zobowiązany do zapłaty zobowiązania w wysokości 100% kwoty podatku na fakturze. Co spowodowało natomiast takie zmiany? Wszystko przez nielegalne wystawianie tak zwanych pustych faktur VAT.

Paragon nie przekraczający kwoty 450 złotych brutto razem z NIP to faktura uproszczona, która nie różni się od zwykłej – przypomina Business Insider.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.