Nowy wariant koronawirusa Omikron. Naukowcy przerażeni, WHO – „niepokojący”

nowy wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa Omikron budzi wielki niepokój. Naukowcy nie kryją przerażenia, podobnie zresztą jak organizacja WHO. To właśnie ona określiła wykryty w południowoafrykańskich krajach wariant, jako niepokojący. Dlaczego tak się stało? Czym charakteryzuje się nowy wariant Omikron? Już teraz wiele krajów zawiesiło loty między innymi do Republiki Południowej Afryki. Co jeszcze wiadomo o nowej, groźnej mutacji?

Nowy wariant koronawirusa Omikron. Naukowcy przerażeni, WHO nie pozostawia złudzeń – „niepokojący”

W ostatnich dniach w kontekście pandemii, bardzo dużo mówi się o nowym wariancie koronawirusa – Omikron. Zanim nadano mu taką nazwę, odmianę określano symbolem B.1.1.529. Już teraz jednak wiadomo, że mamy do czynienia z naprawdę skomplikowaną i niebezpieczną mutacją. Choć przypadków jest stosunkowo niewiele, ich ilość rośnie w zawrotnym tempie. Wskazuje to od razu na wysoką zaraźliwość. To jednak nie koniec. WHO zakomunikowało wprost, że jest zaniepokojone nowym wariantem.

Omikron już w Europie

Już teraz wiele krajów zawiesiło loty do Republiki Południowej Afryki i pobliskich krajów, gdzie po raz pierwszy wykryto nową mutację. Jak podaje RMF24.pl, Omikron przedarł się już także do Europy. Wykryto go w Belgii u pewnej turystki.

Ogromna liczba mutacji – na co stać nowy wariant koronawirusa?

Naukowcy nie kryją zaskoecznia liczbą mutacji, jakie nastąpiły w nowym wariancie wirusa. Mianowicie, jak wylicza RMF24.pl – jest ich aż 50, z czego 30 w obrębie kolca (na powierzchni patogenu). Pojawiła się teoria, że Omikron wykształcił się w organizmie pacjenta z wirusem HIV, czyli u osoby z bardzo niską odpornością. To wszystko składa się na jego wysoką zaraźliwość. Istnieje prawdopodobieństwo, że Omikron łatwiej przedostaje się do organizmu człowieka.

Wirusolog Lawrence Young – „Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia”

Najbardziej przerażające wydają się opinie wirusologów na całym świecie. RMF24.pl przytacza wypowiedź Lawrence Young:

Jest to najbardziej zmutowana wersja wirusa, z jaką do tej pory mieliśmy do czynienia. Ten wariant zawiera pewne zmiany, które widzieliśmy wcześniej w innych wariantach, ale nigdy nie było tych wszystkich kombinacji razem w jednym wirusie. Ma również nowe mutacje.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.