Nowy przedmiot w szkołach – HiT zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie

Nowy przedmiot w szkołach

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, iż od 1 września 2022 roku wprowadzony zostanie nowy przedmiot szkolny – HiT, czyli Historia i Teraźniejszość. Przedmiot będzie zastępstwem za Wiedzę o Społeczeństwie.

Nowy przedmiot w szkołach

Zbliża się nowy rok, a wraz z nim kolejne zmiany. Dotkną one m.in. uczniów i nauczycieli, którzy już od 1 września 2022 roku zmierzą się z nowym przedmiotem, jakim jest HiT – Historia i Teraźniejszość. Jak zapewnił sam minister edukacji i nauki Przemysław Czarnej, do nauki nowego przedmiotu nie trzeba będzie zatrudniać nowych nauczycieli. Poprowadzą je obecnie zatrudnieni.

Chcemy, aby od 1 września 2022 roku, czyli od przyszłego roku szkolnego wszedł on do siatki godzin w szkołach ponadpodstawowych, od klasy I szkoły ponadpodstawowej – poinformował Czarnek.

Minister edukacji dodał również, że grono ekspertów obecnie dokładnie opracowuje podstawę programową, która już wkrótce wejdzie w życie.

ZOBACZ TAKŻE: SZOK NA LEKCJI RELIGII – UCZNIOWIE OTRZYMALI KONTROWERSYJNE NOTATKI ZWIĄZANE Z ZAKŁADANIEM RODZINY I ANTYKONCEPCJĄ HORMONALNĄ

Na ten moment trudno mówić o jakichkolwiek szczegółach, bowiem sam minister Czarnek powiedział:

Od tego są eksperci. Nie jestem historykiem i nie wtrącam się w prace ekspertów, jak będą gotowe podstawy programowe, przedstawimy je publicznie. Wszyscy muszą się z nimi zapoznać, zwłaszcza nauczyciele, po to by nie budził najmniejszych wątpliwości. 

Wiadomo natomiast, że na nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość złożą się podstawy dotychczasowej Wiedzy o Społeczeństwie, a także dzieje powojenne od 1945 roku do 2015 roku.


Nowy przedmiot będzie w liceach ogólnokształcących będzie nauczany przez 3 godziny tygodniowo, natomiast w technikach  2 godziny. Z kolei jeśli mowa o szkołach podstawowych, wymiar godzin zmieni się z obecnych 8 na 7.

Informacja ta spotkała się ze skrajnymi opiniami, wśród nich czytamy:

zlikwidowaliście gimnazja, teraz pora na likwidację wiedzy o konstytucji i prawach obywatelskich?

A co było nie tak z wos-em ? Co jest nie tak z historią ? Czyżby znowu chodziło o udostępnienie nabijania kasy za druki nowych podręczników ?

Czyżby komuś się nie podobało, że na WOSie uczą się o organizacjach pozarządowych i innych formach angażowania się obywateli?

Co o tym myślicie?

 

źródło: gov.pl, radiozet.pl, facebook.com 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.