Nowe znaki drogowe – jak będą wyglądały?

Nowe znaki drogowe

Nowe znaki drogowe! Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne związane z nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Ponadto trwają prace w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Nowe znaki drogowe – jak będą wyglądały?

Nowe przepisy mają uzupełnić i dopracować obowiązujące regulacje dotyczące znaków i sygnałów drogowych. Co więcej, pojawią się także nowe znaki pionowe. Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że zmiany dobrze wpłyną na przekazywane informacje, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo mają one ułatwić pracę organów zarządzających ruchem na drogach.

Co więcej, zostaną doprecyzowane zasady umieszczania i oznakowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących w pasie drogi publicznej, takich jak „automatyczna kontrola prędkości” i „automatyczna kontrola średniej prędkości”. Przy drogach pojawią się również nowe znaki: śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna oraz tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

 

ZOBACZ TAKŻE: KONTROLA TRZEŹWOŚCI PO POLSKU – POLICJANTKA ZBADAŁA PASAŻERA, AUTO PUŚCIŁA DALEJ [WIDEO]

Warto przypomnieć, że znak śródmiejska strefa płatnego parkowania oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Zbiorcza tablica informacyjna informuje o obiektach znajdujących się przy drodze. Zmiana dotyczy informowania o odległości do kolejnej stacji paliwowej, co z pewnością jest dobrą zmianą dla osób poruszających się po autostradach i drogach ekspresowych, gdzie odległości od stacji są znaczne. Ponadto pojawią się także tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania. Będą one umieszczane w odległości 300 m, 200 m i 100 m przed pasem wyłączania.

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych zostanie wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej. Natomiast nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

źródło: gov.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.