Nowe uprawnienia dla policji – przełomowa ustawa!

Nowe uprawnienia dla policji

Nowe uprawnienia dla policji! W życie weszły właśnie nowe założenia ustawy antyprzemocowej. Okazuje się, że od dzisiaj policja będzie mogła pozbyć się z domu sprawcy przemocy zagrażające życiu lub zdrowiu zamieszkujących tam osób. Agresor po wydaniu odpowiedniego nakazu będzie musiał opuścić mieszkanie i otrzyma dodatkowo zakaz zbliżania się do swoich ofiar. Ustawa przewiduje również usprawnienie całego procesu sądowego, który ma trwać nie dłużej niż 30 dni. 

Nowe uprawnienia dla policji!

Nie da się ukryć, że przemoc domowa to spory duży problem w naszym kraju. Niestety najczęstszymi ofiarami są kobiety i dzieci, które niejednokrotnie boją się wezwać pomoc. Bardzo często nie przyznają się również, że są bite, ponieważ obawiają się zemsty ze strony swojego oprawcy. W związku z tym, dzisiaj weszły w życie nowe uprawnienia dla policji, które mają zapewnić dużo większe bezpieczeństwo dla ofiar.

To absolutnie przełomowa ustawa. Polska dołącza do czołówki krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć na skuteczną, bo natychmiastową pomoc – powiedział wiceszef MS Marcin Romanowski.

ZOBACZ TAKŻE: 100 ZŁOTYCH ZA WEJŚCIE DO GALERII HANDLOWEJ? POSEŁ PIS WPADŁ NA ZASKAKUJĄCY POMYSŁ!

Nowe przepisy znowelizowały m.in. Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o Policji oraz Żandarmerii Wojskowej. Ich celem jest przyspieszenie całego postępowania i możliwie jak najszybsze odsunięcie oprawcy od swoich ofiar.

Tu nie chodzi o zmiany w sferze wartości, tutaj chodzi o realne działania, które powinniśmy podejmować – wolne od ideologii, a pełne empatii wobec cierpienia kobiet i dzieci – powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Nowe uprawnienia dla policji sprawią, że oprawca będzie zmuszony do jak najszybszego opuszczenia mieszkania, w którym znajdują się jego ofiary. Ponadto, automatycznie nakładany będzie zakaz zbliżania się. Co więcej, ustawa przewiduje również dużo szybsze postępowanie sądowe, które ma trwać maksymalnie 30 dni.

To zupełnie nowe kompetencje. Dzięki nim Policja otrzymuje właśnie nowe, skuteczne narzędzie do walki z przemocą domową. Dotychczas bowiem było tak, że to ofiara przemocy – niejednokrotnie kobieta z dziećmi – musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. Teraz, dzięki natychmiastowemu nakazowi policyjnemu, będzie mogła mieć pewność, że wezwanie policji definitywnie rozwiązuje problem – zaznaczył wiceminister Romanowski.

źródło: polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.