Nie tylko Notre Dame! Podpalono i zdewastowano więcej kościołów

Nie tylko Notre Dame, ale i wiele innych kościołów uległo zniszczeniu we Francji. W przeciągu tylko jednego tygodnia aż dziesięć zostało brutalnie zbezczeszczonych! Jeden z aktów wandalizmu wiązał się z rozmazaniem fekaliów PO ŚCIANACH! Cała sprawa jest kontynuacją działań islamistów sprzed trzech lat.

Bulwersujące działania

To, czego dopuścili się przeciwnicy Kościoła narusza wszelkie granice dobrego smaku. Doszło m. in. do profanacji ołtarzy, pozbawienia głowy ukrzyżowanego Chrystusa i pokrycia ścian ekskrementami!

Doszło również do podpalenia kościoła w Saint-Sulpice zaledwie miesiąc przed spłonięciem Notre Dame! Do zdarzenia doszło 17 marca 2019 roku w trakcie koncertu organowego. Strażaków wezwali jego uczestnicy, którzy w popłochu opuścili miejsce. W efekcie pożar strawił schody przy wejściu, główne drzwi, okno witrażowe i zniszczył płaskorzeźbę.

Policja potwierdziła, że ogień został podłożony przez podpalaczy.

Feralny tydzień lutego

Akty profanacji dokonano też w Houilles (Kościół Św. Mikołaja, 4 lutego), Lavaur (Katedra Św. Alana, 5 lutego), Nimes (Kościół
Notre-Dame des Enfants, 6 lutego), a także Dijon (Kościół
Notre-Dame, 9 lutego). 10 lutego w Houilles
doszło do kolejnego zdarzenia. Wszystkie ataki francuska policja powiązała z Państwem Islamskim.

Zatem nic nie ulega wątpliwościom, że było to zaplanowane działanie. Ludzie, którzy zaangażowali się w niszczenie miejsc kultu zrobili to z pełną świadomością wpływu na społeczeństwo.

Dlaczego atakują właśnie świątynie?

Niestety członkowie ISIS z chęcią akcentują wrogość do Kościoła Katolickiego. Pomimo że dewastacja jest karalnym procederem, dochodzi do niej w wielu miejscach kultu. Są nimi również meczety.

Prawdopodobnie, pod wpływem wysokiego stopnia fanatyzmu członków, Państwo Islamskie zdecydowało się na podjęcie kroków ku zbezczeszczeniu kościołów po informacjach o dewastacji muzułmańskich miejsc kultu.

Wpływ na społeczeństwo całego świata

Nie da się ukryć, że działania te wpływają ogromnie negatywnie na nastroje społeczno-polityczne. Istotne jest to, aby nie utożsamiać członków organizacji terrorystycznych ze wszystkimi przedstawicielami danej religii.

Pożar Notre Dame to z pewnością jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń ostatnich lat. Uświadomił jednak, że dziedzictwo kulturowe jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach pomimo szybkiego rozwoju technologicznego i potrafi połączyć ludzi wielu kultur.

źr. zdj.: AFP