NBP wypuściło monety okolicznościowe – w sieci mnożą się słowa krytyki. Co poszło nie tak?

Moneta okolicznościowa

NBP wypuściło monety okolicznościowe, upamiętniające wybitnych polskich ekonomistów. Na srebrnych monetach pojawiły się podobizny Leona Biegeleisena i Stanisława Lewińskiego. Uwagę internautów zwróciło jednak zupełnie co innego. W sieci pojawiło się wiele postów krytykujących monety.

Monety okolicznościowe

NBP regularnie wypuszcza monety okolicznościowe. W czwartek, 5 maja premierę miały monety upamiętniające polskich ekonomistów – Leona Biegeleisena i Stanisława Lewińskiego. Srebrne monety mają nominał 10 zł, a nabyć je można na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego lub osobiście w oddziałach. To nie lada gratka dla numizmatyków.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt użytej czcionki. Na rewersie pojawił się bowiem napis, który wzbudził spore emocje. Nie chodzi jednak o sam tekst, a użytą czcionkę. Internauci dopatrzyli się, że do złudzenia przypomina ona Comic Sans. Warto zaznaczyć, że czcionka ta uważana jest za infantylną i jest obiektem żartów i drwin. Swego czasu w niektórych modelach telefonu była ona dostępna i wywoływała uśmiech na wielu twarzach.

„Oni serio wypuścili monetę okolicznościową, na której cytat jest napisany fontem Comic Sans… Chyba sobie kupię, dla beki” – napisała jedna z internautek, pokazując monetę.

ZOBACZ TAKŻE: CO OZNACZA CZERWONA KOŃCÓWKA NA BANANACH? MAŁO KTO O TYM WIE. TŁUMACZYMY!

O sprawie wypowiedział się również Michał Jakólski, który napisał:

„Szczytowe osiągnięcie NBP” moneta z Comic Sans na rewersie. To nie fake”

Monetę zaprojektował Grzegorz Pfeifer, a produkcją zajęła się Mennica Polska.

Warto dodać, że już 11 maja pojawią się w obiegu monety upamiętniające 30. rocznicę powołania Straży Granicznej.

Co o tym myślicie?

 

źródło: twitter.com, nbp.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.