Nazwiska na kreacji Natalie Portman – niezauważone kobiety

Nazwiska na kreacji Natalie Portman – tak aktorka postanowiła swoją Oscarową kreacją przypomnieć o reżyserkach, które w tym roku nie zostały nawet nominowane do Oscarów. Wszystkie nazwiska kobiet wyszyte są złotymi nićmi na pelerynie.

 

Nazwiska na kreacji Natalie Portman

Natalie Portman na gali rozdania Oscarów, która odbyła się w nocy z niedzielę na poniedziałek, wystąpiła w sukni Diora. Natomiast na nią założyła pelerynę. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że znalazły się na niej wyszyte złotymi nićmi nazwiska reżyserek nie nominowanych w tym roku do Oscarów. Są to:

  • Greta Gerwig – „Małe kobietki”
  • Lorene Scafaria – „Ślicznotki”
  • Alma Har’el – „Słodziak”
  • Lulu Wang – „Kłamstweko”
  • Mati Diop – „Atlantyk”
  • Celine Sciamma – „Portret kobiety w ogniu”
  • Marielle Heller – „Cóż za piękny dzień”
  • Melina Matsoukas – „Queen & Slim”.

 

Dlaczego Portman wyszyła nazwiska reżyserek na pelerynie

Jak wyjaśnia sama Natalie Portman, chciała ona w subtelny sposób zauważyć kobiety, które nie zostały wyróżnione za swoją niesamowitą pracę w tym roku. Natomiast jedna z reżyserek – Alma Har’el – strój Portman skomentowała na Twitterze: „Mój pierwszy raz na Oscarach nie mógł być piękniejszy”.

 

Nominacje reżyserskie

W tym roku żadna kobieta – reżyserka – nie została nominowana w kategorii najlepsza reżyseria. Natomiast do tej pory, nagrodę tę otrzymała tylko jedna kobieta – Kathryn Bigelow. Było to w 2010 roku za film „The Hurt Locker. W pułapce wojny”. Natomiast łącznie do Oscara nominowano zaledwie pięć kobiet: Kathryn Bigelow, Lina Wertmuller, Sofia Coppola, Jane Campion, Greta Gerwig.

 

Natalie Portman chce zauważyć kobiety w roli reżysera

Nie da się ukryć, że zachowania Natalie Portman zmierzają to tego, by dyskutować o roli i pozycji kobiet – reżyserek. Jest to z resztą nie pierwszy raz kiedy aktorka zwraca uwagę na brak nominacji kobiet do kategorii najlepszej reżyserii. W 2018 roku kiedy prezentowała tę kategorię na Złotych Globach, zapowiedziała ją słowami: „Oto wszyscy męscy nominowani”. Jest to zatem celowe wywołanie zastanowienia i dyskusji o kobietach pracujących i tworzących w dobrym światowym kinie.

 

Zwycięzcy Oscarów

W tym roku za najlepszy film uznano „Parasite”. Natomiast najlepszym reżyserem jest Bong Joon Ho. Z kolei najlepszymi aktorami zostali: Joaquin Phoenix i Renee Zellweger. Oprócz tego kolejnego Oscara zgarnął Brad Pitt za drugoplanową rolę w filmie „Pewnego razu… w Hollywood”.

Źródło zdjęcia: kobieta.gazeta.pl

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.