Najdroższy karp na świecie jest warty 1,8 mln dolarów

Najdroższy karp

Najdroższy karp na świecie to japońska odmiana tej ryby, która ma atrakcyjne ubarwienie. Jest to zwycięzca All Japan Koi Show z 2017 roku i jest warty aż 1,8 mln dolarów!

Przerośnięta, złota rybka

Najdroższy karp na świecie to karp koi. To japońska odmiana ryby, która osiąga długość od 30 do nawet 70 centymetrów i charakteryzuje się atrakcyjnym ubarwieniem. Zwykle są hodowane w oczkach wodnych i basenach rybnych. Co ciekawe, nazwa koi jest skrótem od japońskiego nishiki-goi.

Business Insider podaje, że najdroższy, kiedykolwiek sprzedany karp należy do odmiany koi. Jego cena wyniosła 1,8 mln dolarów, czyli aż 7 milionów złotych! Wygląda jak przerośnięta, złota rybka, jednak nie ma z nią nic wspólnego.

Karpie koi zaczęto hodować w Japonii w XVIII wieku. Rolnicy zajmujący się uprawą, odkryli że ryby te mają rozmaite kolory i wzory. Każdy okaz jest inny i bez problemy można go odróżnić od pozostałych. Ryby te posiadają sześć rodzajów komórek barwnikowych – żółte, czerwone, czarne, białe, niebieskie i metaliczne. Ponadto znajdują się one na różnej głębokości. Co ciekawy, im jest jaśniejsza, tym droższa.

 


ZOBACZ TAKŻE: WĘGORZ ELEKTRYCZNY ROZŚWIETLA LAMPKI CHOINKOWE [VIDEO]

Karpie z rodowodem

Mieszkańcy Japonii podchodzą do hodowli karpia koi bardzo poważnie. Co ciekawe, ryby te mają swoje rodowody, które są równie cenne jak w przypadku psów. Niektóre z okazów uzyskano bowiem dzięki dziesięcioleciom selektywnej hodowli. Ponadto, odbywają się zawody, w których wyłaniany jest ten najlepszy z karpi koi. Sędziowie i hodowcy zwracają uwagę na zdrowo wyglądającą skórę, rozmiar i kształt ciała oraz… grację, z jaką w wodzie porusza się dana ryba. Najważniejszą jednak cechą jest zabarwienie. Za najcenniejsze uważa się te, u których zachowana jest równowaga pomiędzy zabarwieniem, a wzorami. Karpie koi mogą mieć bowiem jasnoniebieskie plamy, duże czerwone plamy na grzbiecie lub być całe zabarwione na złoto.

Rodzajami, które najczęściej wygrywają zawody dla karpi koi w niemal wszystkich głównych kategoriach są kohaku, sanke i showa. Ceny karpi koi wahają się od kilku do nawet kilku milionów dolarów. Wszystko zależy od wyglądu ryby.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.