Najdłuższy dzień w roku 2019 – wielu już teraz zastanawia się, kiedy wypada on w Polsce. Ile będzie trwać? Dlaczego jest szczególny? Podpowiedź brzmi – to już niedługo! Zobacz, który dzień tego roku będzie najdłuższy!
Najdłuższy dzień w roku 2019 – data, kiedy w Polsce
Większość odpowiedź na to pytanie może znać. Dlaczego? Nie dość, że często się o tym mówi, to w dodatku jest to bardzo charakterystyczny dzień. Najdłuższy dzień w roku wypada zawsze w pierwszy dzień astronomicznego lata.
Kiedy zatem wypada pierwszy dzień astronomicznego lata? Odpowiedź brzmi – wraz z rozpoczęciem przesilenia letniego, czyli między 21 a 22 czerwca. Inaczej jest w przypadku lat przestępnych. Wtedy pod uwagę trzeba brać ilość dni w roku, wskutek których przesilenie ma miejsce między 20 a 21 czerwca.
Wróćmy jednak do sedna – najdłuższy dzień w roku 2019 wypada o jeden dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, mianowicie 21 czerwca. Będzie to piątek. Właśnie wtedy słońce będzie górować nad nami najdłużej.
Najdłuższy dzień w roku 2019 – ile trwa?
Skoro opisywany dzień jest najdłuższym w roku, to ile tak właściwie trwa? Czy rzeczywiście da się to odczuć? To także bardzo częste pytanie, zadawane w kontekście najdłuższego dnia w roku.
Tego roku, długość najdłuższego dnia w roku wyniesie prawie 17 godzin! Ta liczba naprawdę zaskakuje. Dokładny czas wynosi natomiast 16 godzin i 46 minut. W porównaniu z dniem najkrótszym, robi to jeszcze większe wrażenie. Różnica między najdłuższym a najkrótszym dniem tego roku wynosi bowiem nieco ponad 9 godzin (9 godzin i 4 minuty).
Najdłuższy dzień w roku – wydarzenia
Najdłuższy dzień w roku, to zarazem – jak łatwo się zresztą domyślić – najkrótsza noc w roku. Nazywa się ją Nocą Świętojańską. Podczas jej trwania bardzo często odbywa się wiele ciekawych wydarzeń i uroczystości. Wszystko przez symbolikę i niektóre wierzenia, które głosiły, że właśnie najkrótszej nocy w roku dokonują się cuda.
Noc Świętojańska nazywana jest także Nocą Kupały. Jednym z popularniejszych wydarzeń w tym czasie jest Noc Kupały organizowana na Ślęży. Inne propozycje spędzenia tej nocy serwuje wiele innych miejsc. Za wszystko odpowiedzialne są stare obrzędy Słowian – według nich, uczczenie tejże nocy, miało dawać zdrowie i radość.