Najbardziej zagrożone gatunki. Tych zwierząt niedługo nie będzie!

Na świecie jest osiem milionów gatunków zwierząt i roślin, aż jeden milion z nich to najbardziej zagrożone gatunki, a wszystko to przez negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Mimo że zdajemy sobie sprawę ze spustoszenia, jakie siejemy na naszej planecie, to nic nas nie powstrzymuje przed jeszcze większym jej niszczeniem. Nasze zapotrzebowanie na żywność i energię, a także ciągły wzrost ludzkiej populacji powoduje przerażający kryzys natury.

Dodatkowo globalny wskaźnik wymierania gatunków jest już kilkadziesiąt, a nawet w niektórych przypadkach kilkaset razy większy, niż średnio w ciągu ostatnich dziesięciu milionów lat!

Ziemia zawsze przez nas cierpiała

Od roku 1970 ludność na całym świecie podwoiła swoją liczebność, więc zaczęto wycinać coraz to więcej lasów z rejonów tropikalnych. To, że nasze miasta rozwijają się coraz szybciej nie wpływa pozytywnie na otaczającą nas naturę – siedliska zwierząt i roślin coraz bardziej się kurczą. Zmiana klimatu, wzrost zanieczyszczenia, a także eksploatacja zasobów naturalnych powodują utratę gatunków. Stanowimy poważne zagrożenie dla ponad 40% płazów, 33% raf koralowych i ponad 1/3 wszystkich ssaków morskich zagrożonych wyginięciem.

Zmiana klimatu doprowadzi do wyginięcia wielu gatunków

Emisja szkodliwych gazów cieplarnianych wzrosła dwukrotnie od 1980 roku, temperatura na całym świecie również wzrosła prawie o cały stopień Celsjusza. Bez wątpienia zmiany klimatyczne to jedne z największych zagrożeń z jakimi zmaga się społeczeństwo, zwłaszcza że już doprowadziły do utraty różnorodności biologicznej. Poziom mórz się podniósł, mają miejsce coraz to bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, wszystko wskazuje na nadchodzący kryzys natury w ciągu następnych dziesięciu lat.

25% wszystkich gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych

Niestety, ale tempo zniszczeń jest coraz szybsze i nic nie wskazuje na jego zatrzymanie się. Mamy negatywny wpływ na każdy zakątek świata, zarówno na oceany, jak i na lądy. Zagrożone wyginięciem gatunki stanowią aż 25% większości badanych grup roślin i zwierząt. Tak więc prawdopodobnie nasze dzieci i wnuki już ich nie zobaczą.

W galerii poniżej zobaczycie którym zwierzętom grozi wyginięcie – koniecznie je sprawdź!

Goryl górski
Morświnek bezpłetwy
Lampart amurski
Nosorożec czarny
Żółw skórzasty
żółw szylkretowy
Żółw szylkretowy
Słoń sumatrzański
Tygrys sumatrzański
Goryl nizinny
Nosorożec sumatrzański
Orangutan sumatrzański
Tygrys chiński

Zachęcamy też do obejrzenia filmu przyrodniczego o dorzeczu Amazonki:

źr. zdj.: WWF, MNN, tigers-world, aboutanimals, ingyen-hatterkep, stluciasouthafrica, ZSL, livescience