Nad Polskę nadciąga fala upałów i gwałtowne burze

Meteorolodzy ostrzegają: nad Polskę nadciąga fala upałów i gwałtowne burze! W nadchodzących dniach osoby nieznoszące upałów czekają pierwsze nadchodzącego lata problemy. W naszym kraju będzie bardzo gorąco, jednak pogoda ta niesie za sobą także inne konsekwencje. Zapowiadane są gwałtowne burze.

Nad Polskę nadciąga fala upałów

Pierwsze skutki zapowiadanych upałów można odczuwać już dziś. Zewnętrzna aura daje w kość. Zapewne jest ona utrapieniem wielu osób, zwłaszcza starszych. Upały są bowiem niezwykle obciążające dla organizmu. Są częstą przyczyna omdleń a nawet odwodnienia. W okresie najbardziej palącego słońca, najlepiej się przed nim ukrywać.

Temperatura maksymalna w nadchodzących dniach będzie osiągać nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Jak podaje tvn24, najbardziej narażone na wysokie temperatury mają być województwa lubuskie i wielkopolskie. Tam Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne alerty 1 stopnia – właśnie związane z wysokimi temperaturami. We wtorek ma być jeszcze gorzej, a do wyżej wymienionych województw ma dołączyć dolnośląskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie oraz lubelskie. Poza wykańczającymi temperaturami jednak, pojawić mogą się gwałtowne burze i opady deszczu. Do tego trzeba doliczyć porywiste podmuchy wiatru a nawet grad. 

Podobna pogoda przewidywana jest także na środę, a szczególnie dotknięte nią mogą okazać się województwa warmińsko-mazurskie a także podlaskie. 

fala upałów nad polską

Jak radzić sobie z upałami?

Wyczerpujące upały mogą być naprawdę groźne dla zdrowia i życia. Jak należy postępować, aby uniknąć wszelkich zagrożeń z nimi związanych?

Przede wszystkim trzeba unikać przebywania w pełnym, palącym słońcu. Z rozwagą należy się także opalać, stosując dobrej jakości filtry słoneczne na skórę. Ponadto ważne jest, aby osłaniać przed słońcem blizny, znamiona i pieprzyki. W przypadku konieczności pracy w upale – konieczne jest, aby uzbroić się w dużą ilość wody oraz nakrycie głowy.

W domu natomiast należy zasłaniać okna – to zatrzymuje dostęp światła i nagrzewanie się pomieszczeń, które w przypadku upałów bywają jedyną dostępną oazą chłodu. Pamiętajmy też o tym, aby w żadnym wypadku nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt! Rokrocznie słyszy się bowiem o podobnych przypadkach. Widząc taką sytuacją nie pozostawajmy obojętni – zgłaszajmy to odpowiednim służbom i nie wahajmy się podejmować odpowiednich korków na własną rękę.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.