Minister zdrowia zmienia zasady – kwarantanna i izolacja będzie krótsza

Minister zdrowia zmienia zasady

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski zmienia zasady dotyczące długości kwarantanny i izolacji. Okazuje się, że będą one trwały jedynie 10 dni. Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o zmianach w powiatach objętych strefami żółtą i czerwoną.

Minister zdrowia zmienia zasady kwarantanny i izolacji!

Minister zdrowia poinformował, że nadchodzą zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji. Okazuje się, że okres kwarantanny skrócono z 14 dni na 10 dni. Ponadto jeżeli osoba, która będzie odbywać kwarantannę nie wykaże żadnych objawów choroby to nie będzie miała obowiązku wykonywania testów na koronawirusa.

Mamy na to dowody m.in. z Norwegii, ale też z praktyki klinicznej, że taki okres izolacji jest bezpieczny i nie spowoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny – poinformował Niedzielski.

Co więcej okazuje się, że wprowadzone zostaną także nowe standardy WHO. Zmiany te dotyczą także okresu izolacji, który również został skrócony do 10 dni. Dodatkowo po okresie izolacji nie będzie konieczności ponownego wykonywania testu na koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE: SAMOLOT MIAŁ OPÓŹNIENIE – 80 OSÓB TRAFIŁO NA PRZYMUSOWĄ KWARANTANNĘ

Prof. Andrzej Horban tłumaczy, że jeżeli jakaś osoba będąca na kwarantannie nie będzie wykazywać żadnych objawów klinicznych to będzie zwalniana z jej odbywania.

Testy są ważnym zagadnieniem, w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii. Do tego, co wydarzy się we wrześniu, do potencjalnie zwiększonej liczby zachorowań musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać badania tam, gdzie one są niezbędne – dodał.

Niedzielski dodał, że podczas braku jakichkolwiek objawów nie będzie obowiązku wykonywania testów. Wytłumaczył, że ma to związek z przewidywaną na jesień drugą falą zakażeń. Kraj musi przygotować infrastrukturę do ponownego wzrostu zarażeń. Warto zaznaczyć, że Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na skrócenie czasu kwarantanny i izolacji. Zmiany te wprowadzono także m.in. w Czechach i Norwegii.

źródło: businessinsider.com.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.