Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli – działalność, osiągnięcia

Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli – święto obchodzone co roku 18 lipca, czyli w rocznice urodzin słynnego polityka. ONZ w 2009 roku, za jego wkład w kulturę oraz działalność na rzecz dobra człowieka, ustanowiło ten dzień wielkim świętem. Czego dokonał Nelson Mandela i za co podziwia go cały świat?

Nelson Mandela co zrobił?

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku. Był jednym z najbardziej cenionych polityków, który godnie walczył o sprawiedliwość i równość. W latach 1994-1999 pełnił funkcję Prezydenta Republiki Południowej Afryki, stawiając za cel głównie poprawę jakości życia rodaków. Jednak przed prezydenturą, lista dokonań również była bardzo długa.

Nelson Mendela więzienie

Po pierwsze, w 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a po kilku latach zaczął już nim kierować. Następnie został przywódcą zbrojnego skrzydła, jednak atak na ludzi został wykluczony. Przełom nastąpił 1962 roku, kiedy służby aresztowały Nelsona Mandelę, skazując go na dożywocie. Jednak wyszedł na wolność po 27 latach, spędzając wyrok w kilku różnych placówkach. Wstawiła się za nim masa wpływowych ludzi. Dzięki późniejszym, licznym osiągnięciom w polityce, w 1994 roku został Prezydentem RPA.

Za jego dokonania, między innymi za działalność na rzecz wykluczonych, ofiar AIDS oraz tych najuboższych, został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla. Dodatkowo, znany z walki o równość rasową oraz wspierania mniejszości.

W RPA uznany za ojca narodu, który odrzucał komunizm, jednocześnie walcząc o pełną demokrację. Zdobył liczne nagrody oraz ordery, doceniany był również wśród artystów, w których utworach słychać było inspirację Mandelą. Niestety Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 roku z powodu infekcji płuc.

18 lipca – Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.