Matura z religii? Biskup świdnicki apeluje o zmiany w egzaminie dojrzałości!

Matura z religii

Matura z religii? Świdnicki biskup Marek Mendyk od lat apeluje o wprowadzenie religii na egzamin dojrzałości. Okazuje się, że jego plan staje się coraz bardziej realny. Bp Mendyk miesiąc temu wziął udział w spotkaniu przedstawicieli Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Uczestniczył tam również minister Przemysław Czarnek. Zdaniem TVN24, uczniowie będą mogli podejść do matury z religii prawdopodobnie już w 2024 roku.

Matura z religii?

Władze kościoła od lat mówią o rozszerzeniu matury o dodatkowy przedmiot, jakim ma być religia. Pierwsze słuchy na ten temat pojawiły się już w 2006 roku, jednak jak się okazuje, scenariusz ten staje się coraz bardziej prawdopodobny. W ubiegłym miesiącu doszło do spotkania przedstawicieli Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na którym poruszono ten temat. Co ciekawe, wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski również podziela zdanie bp Mendyka. Jak sam powiedział:

Uczniowie mogą dziś zdawać różne dodatkowe przedmioty, które niekiedy nawet nie są nauczane w szkole, jak choćby historię sztuki. A przecież egzamin z religii to byłby egzamin z zakresu wiedzy teologicznej, nauki, którą mamy w Polsce również na poziomie akademickim.

ZOBACZ TAKŻE: MATURA I EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – OGRANICZONY MATERIAŁ I MNIEJ ZADAŃ OTWARTYCH. CO JESZCZE SIĘ ZMIENI?

Bp Mendyk podczas podsumowania swojej 10-letniej pracy jako przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że matura z religii jest jednym z “zadań na przyszłość”.

W ciągu tych 10 lat kilka razy zmieniała się władza, zmieniały się osoby kierujące Ministerstwem Edukacji Narodowej. Jeszcze 7-8 lat temu upominaliśmy się o miejsce nauczania religii w szkole, o to aby znaleźć się w ramówce. Był to trudny moment dla polskiej katechezy. (…) Patrzę z nadzieją na przyszłość.

Jednak jakie jest prawdopodobieństwo, że zmiana w maturze rzeczywiście nastąpi? Okazuje się, że duża. Mimo, iż poprzedni urzędnicy uważali, że wprowadzenie religii do listy przedmiotów maturalnych jest niemożliwe, minister Czarnek twierdzi zgoła inaczej. Jak poinformowało TVN24, “po ponad dwóch dekadach starań Kościół w końcu dostanie maturę z religii”. Co więcej, TVN24 dodało, że prawdopodobnie już w 2024 uczniowie będą mogli napisać maturę z religii. 

 

źródło: swidnica24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.