Maseczki będziemy nosić jeszcze przez kilka lat? Nie mamy dobrych wieści…

Maseczki

Maseczki będziemy nosić jeszcze przez kilka lat? Choć na całym świecie rozpoczęła się akcja masowych szczepień, to eksperci do spraw zdrowia nie zbyt chętnie składają obietnice szybkiego powrotu do normalności. Podkreślają, że szczepionki nie zatrzymają od razu transmisji wirusa. Co za tym idzie obowiązek noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego może zostać z nami przez najbliższe miesiące, a nawet lata…

Trzecia fala pandemii koronawirusa dotarła do Polski. Najbardziej niepokojący jest fakt, że za ponad 80% przypadków zakażenia odpowiada już brytyjska odmiana wirusa, która nieustannie mutuje. Powoduje to, że specjaliści obawiają się, iż niebawem może dojść do tego, że powstanie szczep odporny na szczepionki.

Zobacz również: Nosisz tą samą maseczkę? Zobacz, do czego może to doprowadzić!

Jak również podkreślają naukowcy pomimo wcześniejszych zapewnień rządów wielu krajów, szczepionki nie powstrzymają pandemii. Czy w takim razie musimy pogodzić się z tym, że maseczki na długo będą musiały zostać wpisane w cześć naszej garderoby?

Maseczki będziemy nosić jeszcze przez kilka lat?

Polski rząd wprowadził jakiś czas temu zalecenie, aby nie stosować przyłbic, szalików i chust do zakrywania twarzy. Rekomendacje, które zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski już obowiązują i rekomendowane jest noszenie maseczek chirurgicznych bądź innych tj. FFP2 czy N95. Okazuje się również, że jak na razie nie mamy co myśleć o pożegnaniu się z zagrywanie ust i nosa.

Powolne tempo szczepień. Kolejne mutacje koronawirusa oraz nieprzestrzeganie zasad sanitarno-epidemiologicznych mogą spowodować, że noszenie maseczek oraz dystans społeczny będą konieczne przez następne miesiące, a nawet lata:

Trudno prognozować, ile lat dokładnie maseczki będą nam towarzyszyć. Bazując na opisie pandemii hiszpanki, pandemia COVID-19 powinna trwać około 2 lat. Ale czy tak się stanie? Koronawirusy nam, ludziom, mogą niestety spłatać jeszcze inne niebezpieczne niespodzianki. Niemniej przypuszczam, że do końca bieżącego roku z maseczkami się nie rozstaniemy- powiedziała prof. Anna Boroń – Kaczmarska, która jest specjalistą chorób zakaźnych.

Dodajmy, że po raz kolejny w naszym kraju zostały wprowadzone obostrzenia. Spowodowały one zamknięcie galerii handlowych, stoków, kin, czy klubów fitness. Co więcej, w całym kraju powróciło nauczanie zdalne. Aktualne obostrzenia obowiązują od 20 marca do 9 kwietnia, co oznacza, że obejmują również okres zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Źródło: abczdrowie.pl, YouTube