Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku – nawet do 5 tysięcy złotych!

Mandat za spacer z dzieckiem po chodniku – czy to możliwe? Okazuje się, że to wcale nie żart, gdyż można dostać karę w wysokości 5 tysięcy złotych! Wszystko przez lukę w prawie, którą zauważył Sąd Rejonowy w Sokółce. Podobno rodzic nie może chodzić z dzieckiem do 7 roku życia za rękę po chodniku. Dodatkowo, zakaz obejmuje jazdę z nim samochodem lub tramwajem. Więcej dowiecie się poniżej. 

Mandat za spacer lub jazdę samochodem

Czego dotyczy luka w prawie? Mianowicie Sąd Rejonowy zwrócił uwagę na fakt, iż w art. 89 k.w. znajduje się informacja o zakazie przewożenia dziecka samochodem, pociągiem, a nawet w wózku. Dodatkowo, do drogi publicznej zalicza się też chodnik, pobocze czy droga dla rowerów. Czyli wynika z tego, że nie wolno spacerować z pociechą na żadnym z tych obszarów i możesz zostać za to ukarany!

Jak podaje Gazeta Prawna, dotarła ona do argumentów sędziów: dziecko do lat 7 nie może przebywać na żadnej części drogi oraz na chodniku czy drodze dla pieszych. Dotyczy się to również jazdy w samochodzie czy tramwaju.

Absurdalna sytuacja

Cała sytuacja wydaje się dość absurdalna, gdyż w danym momencie należy karać wszystkie osoby, które poruszają się po tych obszarach ze swoim dzieckiem. Dlatego też Sąd w Sokółce zwrócił się z zapytaniem do Trybunału Konstytucyjnego.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu na kierunku Psychologia, specjalizacja: psychologia kliniczna. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.