Luzowanie obostrzeń – co otworzy się w maju? Rząd pokazał plan

przyspieszenie luzowania obostrzeń

Luzowanie obostrzeń – co otworzy się w maju? Rząd na dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentował wstępny plan znoszenia restrykcji i odmrażania gospodarki. O wszystkim mówili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Apelowali oni o cierpliwość i powściągliwość, ale przyznali, że trzecia fala w końcu się przełamała. Na co zatem możemy liczyć w najbliższym czasie? Czy otworzą się restauracje i hotele?

Luzowanie obostrzeń – co otworzy się w maju? Rząd pokazał plan, wrócą restauracje i hotele

Na takie wiadomości czekali wszyscy Polacy. Na dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono plan luzowania obostrzeń na maj. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z końcem nadchodzącego miesiąca większość restrykcji zniknie. Pierwsze etapy znoszenia obostrzeń czekają nas już na początku maja. Mowa głównie o sporcie na otwartym powietrzu. Od 4 maja ponownie otwarte zostaną między innymi galerie handlowe i obiekty kulturalne. Wszystko jednak ze ścisłym reżimem sanitarnym. 4 maja do szkół wrócą też dzieci z klas 1-3.

8 maja to ważna data dla hotelarzy – takowe obiekty będą mogły przyjmować pierwszych klientów, jednak z zastrzeżeniem, że maksymalne obłożenie to 50% dostępnych miejsc. Zamknięte będą jednak hotelowe restauracje.

Kiedy otwarcie restauracji? Kiedy kibice wrócą na stadiony?

Na 15 maja przewidziano wznowienie działalności restauracji, jednak z zastrzeżeniem, że mowa o ogródkach zewnętrznych (na świeżym powietrzu). Wtedy też otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu (50% obłożenia). Ponadto możliwa będzie organizacja wesel i komunii (maksymalnie na 25 osób). Do nauki hybrydowej od 15 maja powrócą uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Na stadiony i obiekty sportowe wrócą też w końcu kibice. Od 15 maja na widowni zasiądzie 25% publiczności.

ZOBACZ TAKŻE: ZORGANIZOWALI KONCERT NA 5000 OSÓB! WIADOMO, ILE Z NICH ZAKAZIŁO SIĘ WIRUSEM. POJAWIŁY SIĘ WYNIKI EKSPERYMENTU PRZEPROWADZONEGO W HISZPANII!

Otwarcie gastronomi wewnętrznej – kiedy?

Jeśli sytuacja nadal będzie się klarować, a nowych zakażeń nie zacznie przybywać, to 29 maja otwarte zostaną restauracje – tym razem wewnątrz. Przebywać będzie mogło w nich 50% osób, przy równoczesnym odstępie między stolikami. Na wesela i komunie wejdzie już przynajmniej 50 osób. Otworzą się też kina i teatry (już nie tylko na świeżym powietrzu).

Kiedy otwarcie siłowni?

29 maja do szkół w nauce stacjonarnej powinni powrócić wszyscy uczniowie. Otwarte zostaną też wtedy siłownie, kluby fitness, baseny. To wszystko jednak w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kiedy zniesienie maseczek na świeżym powietrzu?

Wszystko wskazuje na to, że już 15 maja pojawi się możliwość porzucenia maseczek na świeżym powietrzu.

źródło: TVN, konferencja MZ

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.