La Nina wielkimi krokami zbliża się do Polski! Jakie będą tego konsekwencje?

La Nina

Synoptycy i eksperci sprawdzili, jak będzie wyglądać zbliżająca się wielkimi krokami zima. Jak się okazuje, grudzień będzie o wiele zimniejszy niż rok temu, a zjawisko o nazwie La Nina może sprawić, że oprócz niskich temperatur, zawitają u nas ogromne ilości śniegu.

La Nina zbliża się do Polski

La Nina to anomalia pogodowa, która polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Najczęściej zjawisko to pojawia się we wschodniej części tropikalnego oceanu Spokojnego. Co za tym idzie? Wiatry wiejące ze wschodu transportują również wilgotne powietrze. Kiedy spotkają się z temperaturą oceanu na zachodniej części Pacyfiku, wówczas powstają gwałtowne burze, a czasem nawet i cyklony tropikalne.

Skutków tego zjawiska jest o wiele więcej i są one różne, w zależności od położenia geograficznego. Przykładowo w Indiach, Indonezji czy Australii obserwuje się intensywne opady. Kolejnym z efektów mogą być srogie i mroźne zimy.

ZOBACZ TAKŻE: ANGLICY GROŻĄ ŻONIE KAMILA GLIKA! DO SIECI WYPŁYNĘŁY PRZERAŻAJĄCE WIADOMOŚCI

Zima 2021 w Polsce

Jak możemy sobie przypomnieć, zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia, czy święta dwa lata temu, większość Polaków obchodziła bez śnieżnej pogody. Jak się okazuje, tegoroczna zima będzie zupełnie inna. Synoptycy informują, że grudzień będzie dużo zimniejszy w porównaniu do poprzednich lat. Pojawią się również opady śniegu. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe zimowe miesiące, temperatura nieco się podniesie.

Ubiegły początek zimy był cieplejszy od lat referencyjnych o ponad 2 stopnie Celsjusza. Wygląda na to, że styczeń wg. prognoz długoterminowych będzie cieplejszy niż norma wieloletnia. Pogoda na zimę powinna przynieść nam w tym roku śnieżne okresy na początku nowego roku kalendarzowego – informują Fani Pogody.

Jak dowiadujemy się z serwisu fanipogody.pl, przed nami niezwykle, wręcz arktyczne temperatury. Bardzo niskie temperatury to właśnie efekt zjawiska La Nina.

Pojawią się okresy z dodatnią anomalią temperatury. Widać jednak, że wir polarny ma tendencję do zapewnienia nam zimy jaką pamiętamy z lat dzieciństwa. Mróz okresami może być bardzo silny, choć pobicie rekordów z ubiegłego roku może być trudne – dowiadujemy się z fanipogody.pl

 

źródło: planeta.pl, gazeta.pl, fanipogody.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.