Kupując auto można otrzymać od państwa 90 tys. złotych dotacji

Kupując auto

Kupując auto elektryczne można otrzymać od państwa aż 90 tys. złotych dotacji. Dofinansowanie ma wynosić 30% wartości pojazdu. Nowy projekt ma zachęcić kierowców do ekologicznej jazdy. Ponadto, na dofinansowanie złożą się właściciele jeżdżący autami benzynowymi i dieslami. Co należy zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Dofinansowanie dotyczy również skuterów i motocykli

Już niebawem będzie można rozpocząć starania o dofinansowanie na pojazd elektryczny bądź zasilany wodorem. Kupując auto elektryczne dbamy o środowisko i to jeden z głównych powodów powstania projektu. Rozporządzenie w sprawie warunków wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu podpisali ministrowie energii i finansów Krzysztof Tchórzewski i Jerzy Kwieciński. W dokumencie można przeczytać, że dotacja dotyczy samochodów „wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną (EV).” Projekt obejmuje dodatkowo pojazdy M1, czyli pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy. Co za tym idzie, dofinansowanie dotyczy również skuterów i motocykli.

Ilość pojazdów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Według PZPM i KPMG od stycznia tego roku kupiono ich już 2 tysiące. W sumie w całym kraju jest ich już około 7 tysięcy. Zwiększa się również ilość niskoemisyjnych skuterów i motocykli.

ZOBACZ TAKŻE: TAKSÓWKARZ OSZUKAŁ NORWEŻKĘ NA 850 ZŁOTYCH. TŁUMACZY SIĘ I ZAPRASZA NA PRZEJAŻDŻKĘ

Co zrobić, aby otrzymać dotację?

Należy zaznaczyć, że nie każdy może wziąć udział w projekcie. O dofinansowanie mogą starać się jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dodatkowo, o pieniądze na jedno auto może się starać wspólnie kilka osób. Dotacje będą wypłacane po złożeniu faktury potwierdzającej zakup pojazdu, dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie, dowodu rejestracyjnego, danych personalnych, oświadczenia o nieprowadzeniu działalności gospodarczej oraz potwierdzenia nie otrzymania na ten cel innej dotacji. Kwota dofinansowania to 30% wartości pojazdu. Warto jednak zaznaczyć, że nie może być on droższy niż 300 tys. złotych, a kwota dotacji nie może przekroczyć 90 tys. złotych.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.