Kostnica w naczepie z chłodnią na mięso – szpital w Ełku szykuje się na zmarłych na Covid-19

Kostnica w naczepie

Kostnica w naczepie, w której jeszcze niedawno znajdowało się mięso brzmi absurdalnie, jednak na taki krok zdecydował się szpital w Ełku. Placówka przygotowuje się bowiem do zmiany w szpital covidowy, a ich prosektorium ma jedynie 4 miejsca. Co więcej, ze względów sanitarnych nie mogą znajdować się w nim ciała ofiar koronawirusa.

Kostnica w naczepie z chłodnią na mięso

Już wkrótce w szpitalu Pro-Medica w Ełku pojawi się oddział dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Placówka postanowiła przygotować się na zmiany, dlatego obok budynku stanęła… duża naczepa na tira z prowizorycznym, drewnianym podjazdem. Co więcej, zaledwie kilka dni temu na naczepie widniało jeszcze logo znanego producenta wędlin. Okazuje się, że miejsce to już wkrótce będzie spełniać rolę kostnicy. Brzmi absurdalnie, jednak szpitalne prosektorium ma jedynie 4 miejsca. Otworzenie w szpitalu oddziału zakaźnego dla chorych na Covid-19 wiąże się z potrzebą posiadania chłodni na ciała. Naczepa póki co zastąpi kostnicę.

Prezes szpitala uzgodniła z prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, że w przypadku braku miejsca w prosektorium szpital będzie korzystał z miejsc w chłodniach będących w dyspozycji Zakładu Usług Pogrzebowych – powiedział Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko mazurskiego.

ZOBACZ TAKŻE: EFEKTY UBOCZNE SZCZEPIONKI NA KORONAWIRUSA – OPUBLIKOWANO LISTĘ!

Szpitalna kostnica ze względu na małą powierzchnię mieści tylko 4 osoby. Ponadto, z powodów sanitarnych nie można umieszczać tam zwłok osób zakażonych koronawirusem. W związku z tym zarząd musiał szybko postawić nowe miejsce na zwłoki. Rozwiązaniem okazała się chłodnicza naczepa tira. Decyzję w tej sprawie wydał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Henryk Chojecki.

Głos w sprawie naczepy chłodniczej mającej spełniać rolę kostnicy zabrał Powiatowy Inspektor Sanitarny Mariusz Oszmian:

Organizacja pracy szpitali nie jest w gestii sanepidu. Jednak rzeczywiście Pro-medica ma tylko 4 miejsca w prosektorium. Tymczasem od początku pandemii zmarło w Ełku 37 osób, ale gros podczas drugiej fali. Do końca sierpnia były tylko dwa zgony z tego powodu – powiedział.

źródło: money.pl, donald.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.