Koniec internetowych bramek SMS – operatorzy wyłączają usługę

Nadchodzi koniec internetowych bramek SMS w Polsce. Najwięksi operatorzy komórkowi w kraju wyłączą usługę wysyłania SMS i MMS przez internet. Usługa ta staje się dziś niepotrzebna.

 

Koniec internetowych bramek SMS

Wyłączenie popularnej niegdyś usługi – bramek SMS i MMS – zapowiedzieli najwięksi operatorzy komórkowi w Polsce. Orange wyłączy tę usługę już 1 lutego tego roku. Oprócz tego zamknięcie bramki SMS zapowiedział też Plus. Niemniej jednak data zamknięcia bramek SMS u tego operatora nie jest na tą chwilę znana. Jakiś czas temu bramkę SMS wyłączył Play. Z kolei T-Mobile nie podjął na razie żadnej decyzji.

 

Dlaczego bramki SMS znikają?

Głównym powodem zamykania internetowych bramek SMS i MMS jest spadające zainteresowanie tą usługą. To z kolei jest pokłosiem upowszechniania się smartfonów i ofert bez limitu. Klienci mogą wysyłać nieograniczoną ilość wiadomości w ramach abonamentu. Dziś praktycznie wszyscy korzystają z nielimitowanych SMS-ów i MMSów. Oprócz tego używają też socialmediów i licznych komunikatorów zastępujących często tradycyjne wiadomości SMS.

 

Czym jest bramka SMS?

Bramka SMS to pośrednik w przekazywaniu SMS-ów. Założeniem jest wysyłanie wiadomości tekstowych na telefon z poziomu internetu i komputera. Często usługa ta jest bezpłatna. Bramek było swego czasu mnóstwo, niemal każdy operator oferował do niedawna bramkę SMS. Wystarczyło wypełnić odpowiednie pola: treść, podpis i numer telefonu, kliknąć „wyślij”, a wiadomość trafiała jako SMS do odbiorcy i wyświetlała się na jego telefonie komórkowym.

 

Podsumowując, każdego dnia wysyłamy mnóstwo wiadomości tekstowych – SMS-ów. Kilka lat temu kiedy każda wiadomość była płatna, sporo użytkowników korzystało z bramek SMS. Dziś już bramki odchodzą do lamusa i będą wyłączane przez kolejnych operatorów komórkowych z powodu niskiej popularności tej opcji.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.