Kolejne podwyżki cen jedzenia. Wiadomo co zdrożeje najbardziej

260 złotych za kilogram czereśni

Kolejne podwyżki cen jedzenia to niestety pewnik na najbliższe miesiące. O wszystkim dla PAP mówił ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Ekonomista wyjaśnił, co zdrożeje najbardziej i dlaczego akurat tak się stanie. Niestety, są to bardzo złe wiadomości dla wszystkich Polaków. Podwyżki w znacznym stopniu dotkną artykuły, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Szczegóły poniżej.

Kolejne podwyżki cen jedzenia. Wiadomo co zdrożeje najbardziej. Złe wieści dla Polaków

Ogromna drożyzna spowodowana choćby inflacją, daje się we znaki niemal wszystkim. Wszyscy zauważają, że już dawno nie było tak drogo jak obecnie. Niestety eksperci są zgoni co do tego, że będzie jeszcze gorzej. Podstawowe produkty czeka kolejna znacząca podwyżka. O wszystkim dla PAP mówił ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Jego wypowiedź przytacza portal RMF24.pl. Rybacki wyjaśnił tam w bardzo klarowny sposób, jak działają mechanizmy podwyżek w tym przypadku. Oznacza to nieuchronny wzrost kolejnych cen towarów:

Obecnie to efekt załamania się łańcuchów dostaw, a ich reorganizacja będzie się wiązać z kosztami, co przełoży się na dalszy wzrost cen. W przyszłym roku znacząco wzrosną koszty produkcji rolnej. W dłuższej perspektywie na koszty żywności wpływać będą też coraz częstsze anomalie pogodowe oraz unijna polityka klimatyczna.

ZOBACZ TAKŻE: Bardzo niepokojące doniesienia. Nowa mutacja atakuje, potężne wzrosty zakażeń

Te konkretne produkty podrożeją już niebawem najbardziej. Ekspert wylicza i podaje przykłady

Wszystko wskazuje na to, że kolejne podwyżki to już jedynie kwestia czasu. Ekspert Jakub Rybacki dla PAP podał przykłady produktów, których ceny wyraźnie pójdą w górę już lada moment. Jego wypowiedź przytacza serwis RMF24.pl. Rybacki mówił, że najbardziej zatrważające mogą stać się ceny produktów zbożowych i roślin oleistych. Podwyżki dotkną jednak też warzyw i owoców a także mięsa. Krótko mówiąc – droższe będzie niemal wszystko:

Wzrosną także ceny pasz, co przełoży się na koszty hodowli i mięsa na spółkach. W przyszłym roku spodziewamy się wyższych wzrostów cen warzyw oraz owoców. Będzie to efekt wyższych kosztów produkcji żywności w UE.

źródło: PAP, RMF24.pl

foto: Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.