Kobiecy rekord w kosmosie – Sojuz wrócił na Ziemię

Sojuz wrócił na Ziemię. Jednocześnie oznacza to kobiecy rekord w kosmosie. Astronautka pobiła rekord pobytu w kosmosie. Na dodatek, nie jest to jedyny jej sukces w przestrzeni kosmicznej.

 

 

Kobiecy rekord w kosmosie

Statek kosmiczny Sojuz MS-13 wylądował w czwartek rano w Kazachstanie. Na jego pokładzie byli astronauci: Christina Koch, Luca Parmitano i Aleksander Skworcow. W czwartek wrócili oni z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Christina Koch pobiła tym samym kobiecy rekord w kategorii czasu spędzonego w kosmosie. Wynosi on 328 dni.

 

Sojuz wrócił na Ziemię

Sojuz wrócił na Ziemię z trzema astronautami na pokładzie. Skończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i wylądował w czwartek na pustyni w pobliżu miasta Dżezkazgan w Kazachstanie. W skład załogi wchodzi amerykańska astronautka, która pobiła kobiecy rekord długości przebywania w kosmosie. Christina Koch z NASA ma 42 lata. Jej zdaniem kobiety bardzo dobrze aklimatyzują się w kosmosie. Prawdopodobnie będzie to wykorzystane w przyszłości.

 

Co Sojuz robił w kosmosie?

Załoga Sojuza zbierała dane na temat wpływu nieważkości i promieniowania kosmicznego na ciało kobiety podczas długotrwałych lotów kosmicznych. Wyniki te chce wykorzystać NASA przy budowie stałej stacji kosmicznej na Księżycu. Stacja ta ma powstać w ciągu następnych 10 lat.

 

Rekord Koch

Christina Koch już jeden rekord pobiła. 18 października 2019 roku przeszła do historii kiedy razem z Jessicą Meir wykonała naprawę ISS w otwartej przestrzeni kosmicznej. Był to pierwszy kosmiczny spacer zespołu składającego się wyłącznie z kobiet.

 

Inne rekordy

Christina Koch pobiła kobiecy rekord przebywania w kosmosie, który wynosi 328 dni. Poprzedni rekord należał do Peggy Whitson. Astronautka z NASA spędziła wtedy w kosmosie 289 dni. Natomiast rekord najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego przypadł Walerijowi Poliakowi. Spędził on ponad 437 dni na pokładzie radzieckiej / rosyjskiej stacji kosmicznej. Przebywał tam od 8 stycznia 1994 roku do 22 marca 1995 roku.

 

Podsumowując, kobiety coraz częściej wkraczają do takich branż, w których do niedawna w ogóle nie funkcjonowały. Okazuje się jednak, że potrafią znieść o wiele więcej niż komukolwiek się wydawało. Dlatego też coraz częściej wkraczają też w badanie kosmosu.

Źródło zdjęcia: bbc.com

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.