Jakie obostrzenia powrócą? Kiedy zapadną decyzje? Jest komentarz Niedzielskiego

zacznie się już tej nocy

Jakie obostrzenia powrócą? W ostatnich dniach znów bardzo dużo mówi się o koronawirusie. Wszystko przez nagły wzrost zakażeń, który obserwowany jest nie tylko za granicami naszego kraju, ale także właśnie w Polsce. Sprawę po raz kolejny skomentował minister zdrowia. Adam Niedzielski zdradził, kiedy zapaść mogą ewentualne, znaczące decyzje mające za zadanie zwalczanie COVID-19. Które obostrzenia mogą powrócić i kiedy tak może się stać? Zobaczcie sami.

Jakie obostrzenia powrócą? Kiedy zapadną decyzje? Minister zdrowia Adam Niedzielski komentuje sytuację!

Po raz kolejny w Polsce odnotowano bardzo dużo zakażeń w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Podobnie jak we wtorek, ilość nowych zakażeń przekroczyła liczbę tysiąca. To wszystko sprawia, że wiele osób znów zaczęło bacznie obserwować komunikaty napływające z Ministerstwa Zdrowia. Szef resortu zdrowia jak na razie uspokaja – zaznacza, że najważniejszym wskaźnikiem jest ten dotyczący hospitalizacji. Tych jak dotąd nie jest zbyt wiele. Ponadto w odróżnieniu do poprzednich fal wirusa, teraz zdecydowanie więcej osób jest po szczepieniu lub po prostu przeszło chorobę.

Tak czy inaczej znów mówi się o wprowadzeniu ewentualnych obostrzeń, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19. Co na ten temat mówił Adam Niedzielski? Jego zdaniem, konkretne działania rząd zacznie podejmować w momencie, gdy liczba hospitalizacji zbliży się do tak zwanego „krytycznego progu”. Za taki uznano roboczo około 5 tysięcy hospitalizowanych osób z powodu COVID-19. W tej chwili w szpitalach przebywa natomiast około 400 pacjentów. Portal RMF24.pl przytacza wypowiedź ministra zdrowia dla Polsat News:

Jeżeli np. pada pytanie, czy wracamy do masowego testowania, to dopóki nie będziemy mieli pewnego progu obłożenia w szpitalach, związanego z covidem, to nie będziemy do tego wracali. Na razie roboczo myślimy mniej więcej o ok. 5 tys. hospitalizacji.

ZOBACZ TAKŻE: Zauważyli to na drogach! Tak transportują głowice nuklearne? Są zdjęcia! [FOTO]

Powrócą maseczki w komunikacji miejskiej?

W portalu RMF24.pl w kontekście powrotu ewentualnych obostrzeń wspomniano o powrocie maseczek – jak na razie jednak tylko w komunikacji miejskiej. Oprócz tego rząd zamierza bazować na sprawdzonych metodach z przeszłości, co także w rozmowie z mediami przekazał Niedzielski:

Nasz system opieki zdrowotnej ma przetrenowane procedury, jeżeli więc liczby hospitalizacji będą oscylowały wokół progu, który uznamy za próg krytyczny, wtedy będziemy przywracali masowe testowanie, ewentualne zwiększanie liczby łóżek, po stronie wojewodów jest też przygotowanie, żeby np. na nowo uruchamiać szpitale tymczasowe.

Na sam koniec minister zdrowia jednak nieco uspokajał:

Te plany są gotowe, czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie. Ale chcę też wszystkich uspokoić, że mimo wzrostów, które obserwujemy w ostatnich dniach, bo dziś również mamy przekroczoną granicę tysiąca nowych przypadków, ta liczba wynosi dokładnie 1068, to na razie nie są to w ogóle przedziały, które powodują uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego

źródło: Polsat News, RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.