Jak zabezpieczyć folder hasłem? Sprawdź kilka sposobów!

jak zabezpieczyć folder hasłem

Ważne, firmowe pliki? Prywatne archiwa? Osobiste zdjęcia? Coś intymnego, coś wyłącznie naszego, coś, co nie powinno nigdy ujrzeć światła dziennego? Na naszych komputerach mamy wiele plików, które można określić powyższymi słowami. Takie pliki powinny być odpowiednio przez nas chronione przed osobami trzecimi. Jak to zrobić? Czy system umożliwia takie działanie? Jak zabezpieczyć folder hasłem? Zobacz jak zabezpieczyć swoje pliki!

Jak zabezpieczyć folder hasłem?

Pierwsze pytanie brzmi następująco – czy to w ogóle możliwe? A i owszem! Choć system nie udostępnia jawnej i intuicyjnej opcji zabezpieczenia folderu hasłem (co jest w gruncie rzeczy dziwne), to są sposoby, które nam takie bariery stworzyć pozwalają. Już nigdy nie będziecie musieli się obawiać, że niepożądane treści trafią w ręce nieodpowiednich osób!

Sposobów – jak się okazuje – jest kilka. Bardziej lub mniej skomplikowanych. Zacznijmy od początku, wymieńmy je:

  • pobranie programu do zabezpieczenia folderu
  • zabezpieczenie folderu za pomocą programu do rozpakowywania plików
  • sprytny trick z YouTube
Program do zakładania haseł na folder

Rzecz w teorii najłatwiejsza – bo w nasze ręce oddano specjalny program do szyfrowania folderów hasłem. Co ciekawe, niejeden! Możemy sami wybrać odpowiedni, wyszukując go na właściwych stronach. Programy te są darmowe, lub posiadają kilkunastodniowe wersje próbne. Przykładem może być Folder Lock – gotowy do pobrania choćby na popularnej witrynie dobreprogramy.pl. Legitymuje się on przyzwoitymi ocenami, jego ostatnia aktualizacja miała miejsce w marcu, a do tej pory ze wspomnianego serwisu pobrało go już blisko 25 tysięcy osób. Jest intuicyjny w obsłudze i nie powinien przysporzyć większych problemów.

Zakładanie hasła za pomocą WinRar

Zapewne większość się z tą metodą spotkała już niejednokrotnie, ale nie miała pomysłu, aby wykorzystać możliwości programu w ten sposób. Przy tworzeniu archiwum za pomocą WinRar wystarczy wejść w opcje zaawansowane i wybrać pozycję wprowadzenia hasła. Trudno o łatwiejszą metodę. Podobne rozwiązania oferują inne programy do archiwizowania plików.

Jak zabezpieczyć folder hasłem – ciekawy sposób

Ostatnia propozycja nie jest dość oczywista, jednak bardzo pomysłowa i ciekawa. Cały proces świetnie pokazany jest na wideo w serwisie YouTube. Generalnie cały zamysł opiera się na stworzeniu pliku tekstowego, który odpowiednio zapisany okazuje się świetnego rodzaju zabezpieczeniem. Postaramy się to pokrótce opisać.

Najpierw tworzymy folder, w którym będziemy trzymać prywatne pliki. Następnie otwieramy w nim dokument tekstowy i wklejamy specjalnie przygotowany wiersz poleceń (dostępny w opisie filmu z YouTube). W pozycji hasło w gotowym wierszu poleceń, wpisujemy tekst, który będzie swego rodzaju kluczem do bramy z naszymi dokumentami – mianowicie chodzi o to, aby wymyślić i nadać hasło dla folderu. Stworzony dokument tekstowy zapisujemy pod nazwą „block.bat”. W folderze powinien pojawić się skrót. Gdy w niego wejdziemy, pojawi się folder „Private” do którego śmiało można wrzucić wybrane przez nas, prywatne treści.

Gdy to zrobimy – ponownie otwieramy utworzony wcześniej skrót i naciskamy na klawiaturze literkę „y”, a następnie enter. Tak blokujemy prywatny folder – znika on. Pojawi się natomiast dopiero wtedy, gdy znów otworzymy skrót i wpiszemy w nim hasło, które wcześniej wymyśliliśmy. Nieco magii! Wydaje się skomplikowane? Nic strasznego! Poniżej filmik, który dokładnie wyjaśnia – krok po kroku – jak ukryć folder!

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.