Jak przejdziesz COVID-19? Sprawdź to! Ministerstwo Zdrowia prezentuje kalkulator

jak przejdziesz covid-19

Jak przejdziesz COVID-19? Sprawdź to! Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało kalkulator, który na podstawie pewnych danych wylicza, czy czeka nas potencjalnie ciężki przebieg choroby. Z kalkulatora można skorzystać na stronie pacjent.gov.pl. Dotyczy on osób, które się nie zaszczepiły lub nie przeszły zakażenia. W RMF24.pl czytamy, że za opracowanie narzędzia odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Link do kalkulatora, który obliczy jak przejdziecie zakażenie, znajdziecie w dalszej części tekstu.

Jak przejdziesz COVID-19? Sprawdź to! Ministerstwo Zdrowia prezentuje kalkulator

Zakażenie COVID-19 dotknęło już naprawdę wiele osób, jednak prawdopodobnie są tacy, którym jeszcze udało się uniknąć wirusa. Takie osoby często zastanawiają się, w jaki sposób mogą przejść zakażenie. Tutaj z pomocną ręką przychodzi portal pacjent.gov.pl, na którym znajdziemy specjalny kalkulator. To właśnie on podpowiada, czy mamy spore szanse na ciężki przebieg choroby.

Kalkulator wymaga od nas podania podstawowych danych, dzięki którym oblicza prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu zakażenia. Wystarczy podać tam takie parametry, jak wiek, płeć, wzrost i masę ciała. Zaznacza się jednak, że dotyczy to osób niezaszczepionych oraz takich, które nie przeszły zakażenia SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia podaje ponadto, że:

Zagrożenie ciężkim przebiegiem Covid-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących.

ZOBACZ TAKŻE: NOWE ZDJĘCIA SATELITARNE UKRAINY NIE POZOSTAWIAJĄ ZŁUDZEŃ. TO NIE WYGLĄDA DOBRZE [FOTO]

Kalkulator ilorazu szans wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19 – link

Portal pacjent.gov.pl wynalazek, nad którym pracowali naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tytułuje jako „Kalkulator ilorazu szans wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19”.

Z kalkulatora można skorzystać, klikając W TEN LINK.

Warto jednak pamiętać o tym, że wynik nie daje stuprocentowej pewności ewentualnego przebiegu zakażenia. Ponadto – jak trafnie zauważa RMF24.pl – nie zastępuje on konsultacji medycznej, ani nie jest podstawą do podejmowania decyzji. Przy okazji Ministerstwo Zdrowia znów zachęca do szczepienia:

Pamiętaj – zaszczepienie przeciwko Covid-19 znacząco redukuje ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 w każdym wieku.

źródło: RMF24.pl, pacjent.gov.pl, zdjęcie – pacjent.gov.pl (zrzut ekranu)

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.