Innowacyjne wynalazki stworzone przez kobiety

Innowacyjne wynalazki

Innowacyjne wynalazki stworzone przez kobiety, z których korzystamy każdego dnia. Należą do nich przedmioty codziennego użytku jak i przełomowe wynalazki. 

WiFi

Bezprzewodowy Internet zawdzięczamy pięknej Hedy Lamarr, która była aktorką austriacko-żydowskiego pochodzenia. Między kręceniem filmów dla wytwórni MGM, Hedy oddawała się swojej pasji, którą były wynalazki. We wrześniu 1940 roku Hedy wraz ze swoim przyjacielem opracowała system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. System stworzony przez Lamarr wykorzystywał często zmieniające się częstotliwości, co uniemożliwiało wrogom przejęcie torpedy. Patent został zarejestrowany i udostępniony amerykańskiej armii, ostatecznie jednak FHSS przyczyniło się do powstania WiFi.

Piwo

Według historyczki Jane Peyton, za odkryciem piwa najprawdopodobniej stoją kobiety z Mezopotamii, gdzie rozpoczęto produkcję. Ciężko określić kto dokładnie rozpoczął produkcję piwa ale, nie ulega wątpliwości, że to kobiety głównie zajmowały się „kuchennymi sprawami”, jak i fermentacją. To z kolei doprowadziło do powstania trunku. Co ciekawe, Ninkasi to sumeryjska bogini piwa i browarnictwa.

Zmywarka

Josephine Cochrane stworzyła urządzenie, które ułatwia czyszczenie naczyń, oszczędza czas oraz wodę. Zmywarka opatentowano w 1886 roku. Pierwsze modele były napędzane ręcznie, później jednak zostały wyposażone w silnik parowy. Konstrukcja była jednak bardzo podobna do tych, z których korzystamy dzisiaj.

 

ZOBACZ TAKŻE: KRÓLOWA KUPUJE W TESCO – DAŁA PRACOWNIKOM BONY NA ZAKUPY

Centralne ogrzewanie

System gazowego ogrzewania opracowała w 1919 roku Alice Parker. W prawdzie jej oryginalny projekt nigdy nie doszedł do skutku, to jednak pomysł właśnie Alice doprowadził do powstania dzisiejszych systemów ogrzewania. Parker była pierwszą osobą, która wpadła na pomysł, aby wykorzystać gaz ziemny do ogrzewania budynków.

Pampersy

Marion Donovan była mamą, która miała dość prania pieluch. Prototyp pampersa powstał z zasłony prysznicowej i z początku nie cieszył się szczególnym powodzeniem. Marion opatentowała swoje rozwiązanie w 1951 roku, jednak właściciele firm nie byli zainteresowani rozpowszechnieniem produktu. Uważali, że jest on absolutnie zbędny. Dopiero w 1961 roku Victor Mills, pracownik Procter&Gamble odkrył potencjał pampersów.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.