Greta Thunberg zastrzega nazwisko jako znak towarowy

Greta Thunberg zastrzega nazwisko. O złożeniu wniosku poinformowała na Instagramie. Zastrzeżone będzie jej nazwisko oraz nazwa ruchu „Piątki dla Przyszłości”. Dlaczego aktywistka ma takie zamiary?

 

Greta Thunberg zastrzega nazwisko

Wniosek o zarejestrowanie swojego imienia i nazwiska złożyła szwedzka aktywistka Greta Thunberg. Oprócz tego jako znak towarowy Greta chce zarejestrować ruch „Piątki dla Przyszłości”.

 

Po co zastrzegać nazwisko?

Greta Thunberg o swojej decyzji poinformowała na Instagramie. Aktywistka zaznacza, że wszystko przez to, że jej imię i nazwisko było wykorzystywane bez jakiejkolwiek zgody na potrzeby marketingu lub sprzedawania produktów. Co więcej, jej dane były wykorzystywane przy okazji zbierania pieniędzy w jej imieniu i ruchu, którego była inicjatorką. Greta Thunberg uznała, że ludzie podszywają się pod nią i fałszywie twierdzą, że są jej reprezentantami w kontaktach z mediami, politykami czy artystami.

 

„Piątki dla przyszłości”

Greta Thunberg chce oprócz swojego imienia i nazwiska zastrzec hasło „Skolstrejk for klimatet”. W języku szwedzkim oznacza to „Szkolny strajk klimatyczny”. Transparenty z tym właśnie hasłem Greta Thunberg trzymała gdy protestowała przed szwedzkim parlamentem. Aktywistka zrobiła sobie roczną przerwę w szkole by prowadzić akcje na rzecz klimatu. Teraz wraz z rodziną zakłada fundację non-profit, która w sposób przejrzysty ma zarządzać wpływami z tantiem, darowizn i nagród. Głównym celem Grety Thunberg jest promowanie równowagi ekologicznej, klimatycznej i społecznej, a także zdrowia psychicznego.

 

Kim jest Greta Thunberg

Greta Thunberg znana jest na świecie od sierpnia 2018 roku kiedy pierwszy raz protestowała przeciw zmianom klimatycznym. Co piątek nastolatka postanowiła protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. We wrześniu 2019 roku została laureatką Nobla alternatywnego za to, że „dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu”. Z kolei w corocznym plebiscycie amerykańskiego tygodnia „Time” została uznana „Człowiekiem Roku 2019”. Greta Thunberg jest jednocześnie najmłodszą osobą w historii, która otrzymała ten tytuł. Miała bowiem 17 lat.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.