Generalny Pomiar Ruchu policzy auta na drogach

Liczba kupowanych aut wciąż rośnie. W związku z tym ilość samochodów na drogach też wzrasta. Teraz wszystkie auta będą zliczone przez Generalny Pomiar Ruchu. Liczenie rozpoczęło się w całej Polsce. Auta w dzień i w nocy będą liczone na 18 tysiącach kilometrów tras.

 

Generalny Pomiar Ruchu

Ruszył właśnie system umożliwiający policzenie aut na polskich drogach. Przeanalizowany będzie ruch w dzień i w nocy na 18 tysiącach kilometrów tras krajowych. W większości będą to pomiary automatyczne. Maszyny zastąpią ludzi, którzy do tej pory stali i liczyli oraz spisywali dane. Zautomatyzowany system zakłada kamery umieszczone przy trasach. Każde urządzenie jest oznakowane specjalną tabliczką.

 

Kiedy i po co będą liczone auta?

Pomiary aut będą prowadzone w dziewięciu specjalnie wybranych dniach w ciągu roku. Będą to cztery dni z pomiarem całodobowym i pięć dni z pomiarem trwającym 16 godzin. Każdy dzień pomiarowy ma też wyznaczone dwa terminy rezerwowe. Natomiast wyniki pomiarów będą znane w przyszłym roku. Zebrane dane ułatwiają podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących zarówno rozwoju, jak i utrzymania sieci dróg.

 

Wyniki liczenia aut

Przykładowo w 2015 roku średni dobowy ruch roczny na sieci dróg krajowych wynosił 11 178 pojazdów na dobę. Jednocześnie był to wynik o 14 procent wyższy niż w roku 2010. Natomiast najczęściej uczęszczanymi drogami były trasy: S8 w Warszawie, S86 od Sosnowca do Katowic oraz autostrada A4 na odcinku przebiegającym przez Katowice. Na wszystkich tych odcinkach w pomiarze ruchu wyszło, że odcinek pokonuje ponad 100 tysięcy pojazdów na dobę.

 

Od kiedy liczy się auta?

Co ciekawe, pomiar aut to nie jest nowość. W Polsce pomiar ruchu na drogach wykonuje się od 1926 roku. Obecnie badania wykonuje się co pięć lat. Co ważne w tym roku pomiary będą wykonywane w 2285 punktach.

 

Podsumowując, Generalny Pomiar Ruchu na sieci dróg krajowych w Polsce rozpoczął się 23 stycznia. Trwać będzie rok, a informacje, które uda się zebrać, pomogą przy decyzjach o budowie nowych dróg i utrzymaniu ich w jak najlepszym stanie. Pomiary prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz zarządcy dróg wojewódzkich.

 

Źródło zdjęcia: gov.pl

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.