Eurowizja 2019 – gdzie oglądać, o której, kto z Polski?

eurowizja 2019 kto z polski

Eurowizja 2019 zbliża się wielkimi krokami! Już dziś poznamy pierwsze rozstrzygnięcia. Będzie to 64. konkurs w historii, a w szranki staną wykonawcy z ponad czterdziestu państw. Gdzie odbędzie się tegoroczna Eurowizja? O której godzinie i kto będzie reprezentował Polskę? Odpowiedzi poniżej!

Eurowizja 2019 – gdzie oglądać?

Tegoroczny konkurs Eurowizji odbędzie się w Centrum Konferencyjnym w izraelskim Tel Awiwie. Półfinały odbędą się 14 maja (dziś) oraz 16 maja. Finał natomiast zaplanowano na sobotę 18 maja.

Wielu zastanawia się, gdzie będzie można obejrzeć transmisję ze zmagań artystów – spieszymy z pomocą! Konkurs będzie można bez problemu obejrzeć w polskiej telewizji, a transmisję przeprowadzi pierwszy kanał Telewizji Polskiej. Początek rywalizacji wykonawców już od godziny 21:00.

Kto z Polski?

W naszym kraju najbardziej emocjonującym momentem oczywiście jest występ polskiego artysty. Kto będzie reprezentował biało-czerwone barwy w tegorocznej edycji Eurowizji? W ubiegłym roku Polsce nie udało zakwalifikować się do finału – wtedy byliśmy reprezentowani przez duet Groome i Lukas Meijer.

Czy ten rok będzie bardziej udany? Mianowicie, szansę na poprawę nieudanego zeszłorocznego występu ma folkowy zespół Tulia. Tulia zasłynęła przed miejscową publicznością z tego, że była laureatem 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2018 roku. W dodatku zespół zdobył nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za debiut fonograficzny w tym roku.

kto z polski eurowizja 2019

Ponadto Tulia zasłynęła z folkowych aranżacji znanych utworów. Co ciekawe, polskiego reprezentanta na konkurs Eurowizji wybrała specjalnie powołana Komisja Konkursowa. Zwykle natomiast wspólnego wyboru dokonywała publiczność i jury.

Tulia – jaka piosenka?

Często pojawia się pytanie o piosenkę, którą na 64. konkursie Eurowizji zaprezentuje polski zespół. Utwór ten można było usłyszeć już na początku marca tego roku, a nosi on tytuł „Fire of Love (Pali się)”. Mówi się, że ten niezwykle dynamiczny i bardzo charakterystyczny kawałek śpiewany w dwóch językach, ma wielki potencjał. Z tego powodu może okazać się wielkim sukcesem.

Czy zostanie jednak doceniony na tyle, aby przebić lub chociaż dorównać sukcesowi z roku 1994? Właśnie wtedy nasz kraj reprezentowany przez Edytę Górniak z utworem „To nie ja!” zdobył drugie miejsce. Do tej pory jest to bezsprzecznie największy sukces Polski w organizowanym od dawna plebiscycie.

Warto przypomnieć, że Tulia wystąpi dziś jako 4 zespół. Do finału zakwalifikuje się 10 najlepszych wykonawców.

źródło zdjęcia: eurowizja.org oraz dziennikpolski24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.