Eksperyment społeczny – naukowcy „zgubili” 17 tys. portfeli

Eksperyment społeczny

Naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment społeczny polegający na „zgubieniu” aż 17 tys. portfeli z różną ilością pieniędzy oraz obserwacji reakcji ludzi. Wstępnie podejrzewano, że im więcej pieniędzy w środku, tym częściej ludzie zabiorą portfel ze sobą. Wyniki badań zaskoczyły naukowców.

17000 portfeli w 355 miastach w 40 krajach

Naukowcy postanowili przeprowadzić eksperyment społeczny, który miał na celu zbadanie reakcji ludzi podczas znalezienia portfela. „Zgubiono” aż 17 tys. portfeli w 355 miastach w 40 krajach. Badacze chcieli sprawdzić czy ilość pieniędzy w środku ma wpływ na podejmowane przez społeczeństwo decyzje. Wstępnie podejrzewano, że im więcej pieniędzy w środku, tym częściej portfel będzie zabrany ze sobą. Wynik badania okazał się być zupełnie odwrotny! Potrojono więc kwotę znajdującą się w środku, a dodatkowo niektóre z nich były puste. W Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Polsce kwota w portfelach wzrosła nawet do 400 złotych.

ZOBACZ TAKŻE: TESCO OSZUKAŁO KLIENTÓW – ŻYWE KARPIE NA PARKINGU, A NIE W SKLEPIE

Ludzie wcale nie są tacy źli

Eksperyment udowodnił, że im więcej pieniędzy w portfelu, tym częściej zostaje on zwrócony do właściciela. Okazało się, że aż 72% społeczeństwa oddawało portfel z największą ilością gotówki. Jeśli w środku było 50 złotych – 61% osób oddało go. Ponadto, ludzie oddawali nawet puste portfele! Naukowcy doszli do wniosku, że nie chodzi tu o szybkie wzbogacenie się, a o lęk przed wyrzutami sumienia. Drugim powodem jest czysty altruizm wynikający z charakteru. Naukowcy skomentowali zaskakujące wyniki:

Nasze decyzje dotyczące nieuczciwości nie dotyczą racjonalnej analizy kosztów i korzyści, ale tego, z czym czujemy się komfortowo z perspektywy norm społecznych i jak bardzo możemy zracjonalizować nasze decyzje.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.